Reformlar yargı kararlarına yansıyor

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) yolunda hukuki alanlarda yaptığı yasal değişiklikler, yargı kararlarına yansıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen çete davasında müteala veren ve dosyayı askeri mahkemeye gönderen Savcı, bu zamana kadar varlığı kabul edilmeyen JİTEM'in bir askeri istihbarat kurumu olduğunu resmen teyit etmiş oldu.

Firar ettikten sonra Adana 6. Kolordu Komutanlığı Askerî Cezaevi'ne gönderilen ve burada işkence sonucu ölen askerle ilgili askerî savcılığın hazırladığı iddianamede, er Murat Polat'ı mahkûm elbisesi giymediği iddiasıyla döverek öldürdükleri öne sürülen 1'i yarbay 29 asker hakkında 24'er yıla kadar hapis cezası istendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın 2. Dairesi'nin Gölbaşı Bayrak Anaokulu Müdürlüğü'ne atanan ve başı kapalı kimlik göstererek girmek isteyen Aytaç Kılıç'ın görevinden alınarak Mamak Kıbrıs Köyü İlköğretim Okulu'na atanmasının iptali için açılan davanın temyiz başvurusuyla ilgili verilen kararı eleştirdi. Başbakan Erdoğan, "Yargı kararları eleştirilebilir." dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın, 25 milyon dolarlık ihaledeki usulsüzlük iddiasıyla tutuklanıp serbest bırakılmıştı. Abdi İpekçi ve Papa suikasti sanığı Mehmet Ali Ağca, 19 yıl İtalya'da, 5 yıl Kartal H Tipi Cezaevi'nde yattıktan sonra şartlı tahliye edildi, fakat sonra tekrar cezaevine yollandı.

Tüm bu hadiseler, hükümet tarafından AB uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan yasaların Türk yargı sistemine yansımasını gösteriyor.

Avukatlar ise hükümetin AB yolunda attığı adımları olumlu karşılıyor. Hukuk alanındaki değişimin yargı kararlarına olumlu yansıdığını belirten avukatlar, yargı sistemindeki değişimin devam etmesini istiyor.

Diyarbakır 3 No'lu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve görevsizlik kararı verilen 11 sanıklı davaya müdahil vekil avukatı olarak katılan Tahir Elçi, geçmiş hükümetlere göre bu hükümetin Avrupa Birliği (AB) yolunda attığı adımlar konusunda en iyisi olduğunu vurguluyor.

Özellikle insan hakları, demokrasi konusunda ciddi adımların atıldığına dikkat çeken Elçi, bir takım kanunların çıkarıldığını ve bu durum uygulamalara da yansıdığını dile getiriyor.

Yargı mensuplarını özgürlükler adına çıkarılan kanunların cesaretlendirdiğını anlatan Elçi, "İşkence, insan hakları ihlalleri konusunda ciddi düşüşler yaşandı. Ancak daha ciddi adımların da atılması gerekiyor. Yıllardır kamuda hukuk dışı oluşumlar devlet-toplum ilişkisine büyük zararlar verdi. İç huzurun bozulmasına sebep oldu. Devletin hukuk dışı yapılanmalara karşın daha ciddi çalışmalar yürütmesi gerekiyor." diyor.

Hukuki Araştırmalar Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Avukat Ahmet Yeşil, hükümetin olaylara geniş pencereden bakması, özgürlükleri esas alması, düşünceye önem vermesinin yargıya olumlu olarak yansıdığını söylüyor.

Geniş yorumların hadiselere bakışı ve verilen kararları da kolaylaştırdığını kaydeden Yeşil, "Çıkarılan yasalar uygulamada kolaylık sağladı. Önceden hakim ve savcılar düşündüklerinin aksine kararlar verebiliyorlardı. Çünkü mevcut yapı, verecekleri kararlara pek uygun olmayabiliyordu. Bu durum ise kararlara yansımıyordu. Ancak şimdi durum farklı oldu. Hükümetin tavrı yargı kararlarına da yansıdı. Olaylar geniş bir bakış açısıyla düşünüldüğünden, kararlar daha isabetli oldu." diye konuşuyor.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından müebbet hapis cezası bozulan Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ı öldürmekten sorumlu tutulan sanık Mehmet Fidancı'nın avukatı Sıtkı Zilan ise, eskiye nazaran şimdi bir rahatlamanın olduğunu ifade ediyor.

Ortadoğu ülkelerine bakıldığında Normal bir vatandaş için özgürlükler açısından en özgür ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Zilan, Türkiye'nin Amerika ve İngiltere'den daha özgür bir ülke olduğunu belirtiyor.

"Türkiye'nin yaşadığı sorunları başka ülkeler yaşasaydı sokağa çıkma yasağı ilan edilirdi." diyen Zilan, Türkiye'nin hukuksal alanda daha alması gereken çok yol olduğunu ancak olaylara bardağın dolu tarafından bakılması gerektiğini kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious