Reformlara hızla devam edilecek

Reformlara hızla devam edilecek .8711
  • Giriş : 22.10.2007 / 11:30:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, temel hedeflerinin; kamu net borç stokunun Gayri Safi Milli Hasılaya oranını yüzde 25'e indirmek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantılarına devam eden Bakan Şimşek, uluslar arası yatırım bankaları tarafından düzenlenen seminerlere katıldı ve Uluslararası Finans Enstitüsünde bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değinen Bakan Şimşek, kamu net borç stokunun, GSMH’ye oranının düşmekte olduğunu belirtirken, temel hedefin; kamu net borç stokunu GSMH'nin yüzde 25'ine indirmek olduğunu vurguladı.

Verilere göre 2006 sonunda kamu net borç stokunun GSMH'ye oranı yüzde 45 seviyesine gerilerken, 2007 sonunda bu oranın yüzde 40'ın altına indirilmesi öngörülüyor.

REFORMLARA HIZLA DEVAM EDİLECEK
Bakan Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsünde yaptığı konuşmada, Türkiye'de mali disiplinin devam edeceğini belirtirken, sosyal güvenlik ve enerji piyasası reformları başta olmak üzere, yapısal reformlara hızla devam edileceğini kaydetti.

Bakan Şimşek'in de konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, küresel sermaye hareketlerine de değinilirken, uluslararası sermaye akımlarının daha istikrarlı bir yapıya oturtulmasının önemi vurgulandı.

AVRUPA İMAR VE KALKINMA BANKASI
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Jean Lemierre ile de bir araya gelen Bakan Şimşek, Lemierre ile görüşmesinde, Banka ile Türkiye arasındaki ilişkileri ele aldı.

Gerek Bakan Şimşek, gerekse Lemierre, Türkiye ile Banka arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

MARDİN MİLLETVEKİLİ YÜKSEL DE TOPLANTILARA KATILIYOR
Öte yandan Türkiye'nin Devlet Bakanı Şimşek'in başkanlığında yer aldığı IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına, AK Parti Mardin Milletvekili ve Partinin Ekonomik İlişkiler Başkan Yardımcısı Dr.Cüneyt Yüksel de katılıyor.

Yüksel, yaptığı açıklamada, toplantıların çok verimli geçtiğini belirterek, ''uluslararası yatırımcılar ve kuruluşların Türkiye'ye büyük önem verdiklerini gördüm'' dedi.

Yabancıların, Türkiye'nin son yıllarda kazandığı istikarlı performansı takdir ettiklerini vurgulayan Yüksel, yabancıların, Türkiye'nin kazandığı bu ivmeyi sürdürmesini istediklerini belirtti.

Özellikle yatırım bankalarının, Türkiye'nin ekonomik geleceğini cazip gördükleri için ciddi yatırımlara başladıklarını ifade eden Yüksel, yatırımların hızlanmasında, seçimlerin ardından siyasi istikrarın devam etmesinin çok büyük öneminin olduğunu vurguladı.

Yüksel, uluslararası kuruluşların, Türkiye'deki siyasi istikrar, ekonomik reformlar ve AB sürecinden memnun olduklarını, bu kuruluşların, Türkiye'de 2. ve 3. kuşak reformların yapılmasını istediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious