Reha Muhtar istediğini alamadı!

Reha Muhtar istediğini alamadı!.8000
  • Giriş : 20.05.2009 / 00:50:00
  • Güncelleme : 19.05.2009 / 23:53:11

Tiyatro sanatçıların CNN Türkte katıldıkları programda Muhtarın 'Demokrasi tehlikede mi?'sorusuna bakın ne söylediler?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tiyatro sanatçıları Deniz Türkali, Emre Kınay ve Lale Mansur, CNN Türk'te katıldıkları “Çok Farklı” programında Reha Muhtar'a istediği cevapları vermediler.
Türkali, Kınay ve Lale Mansur, Muhtar'ın “Demokrasi tehlikede mi?” sorusuna “Hayır tehlikede değil” cevabını verdiler.
Emre Kınay, “Sokaktaki vatandaş, Türkan Saylan için PKK'lılara burs vermiş diyor. Bu algı neden çıktı. Bunun düzeltilmesi lazım” dedi.
Reha Muhtar daha sonra Deniz Türkali'ye sorularını yöneltti.
Türkali, Muhtar'ın laiklikle ilgili sorusuna, “Türkiye'de laisizm yanlış uygulanıyor. Laiklik devlet ile din işlerinin ayrılmasıdır. Ama Türkiye'de laiklik adı altında dini bazı şeyler yasaklanıyor” dedi.
Deniz Türkali, Reha Muhtar'ın “Yaşam tarzınıza yönelik bir baskı hissediyor musunuz?” sorusuna ise “Hayır. Hissetmiyorum” diye cevapladı.
Emre Kınay'dan sonra Deniz Türkali'den de istediği cevapları alamayan Muhtar, bu sefer Türkali'ye “Tiyatro sanatının baskı altında olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır. Tam aksine bu dönemde tiyatro altın çağını yaşıyor. Tiyatro salonları hiç bu kadar dolup taşmamıştı. Özellikle gençlerin ilgisi beni çok mutlu ediyor. Başka türlü de baskı yok. Ben istediğim oyunu oynuyorum” şeklinde cevapladı.
Türkali, Türkan Saylan'ın ölümünden sonra düzenlenen eyleme katılmadığını söyledi.
Türkali, son olarak Muhtar'ın “hukuk siyasallaşıyor mu?” sorusuna ise “Hukuk sadece bizim ülkemizde değil bütün dünyada zaman zaman siyasallaşıyor” diyerek gene Muhtar'ı şaşırttı.

BİZ KAÇ KİŞİYİZ PLATFORMUNA KATILMADIM
Lale Mansur ise "Beni Biz Kaç Kişiyiz platformuna çağırdılar. Ama ben bunu kabul etmedim. Kime karşı kurulmuş bu platform, biz kime karşı duracağız. Böyle kamplaşma olur mu? Ben yemeğe arkadaşlarımın hepsini aynı anda davet edemiyorum. Böyle bir kamplaşma oluşturulmuş. Böyle şey olur mu?” dedi.
'CUMHURİYET MİTİNGÇİLERİ NOKTA DERGİSİ KAPATILIRKEN NEREDEYDİ7

Mansur şöyle devam etti: "Şuan kirlenmiş durumdayız. Susurluk'ta olaylar öyle patlak verdi ki artık hepimiz kirlenmiş durumdayız. Bu çeteler nasıl kendi insanlarına karşı böyle örgütlenmişler. Ergenekon davası çok ciddi bir şeffaflık getirme şansı doğurdu. İlke defa devlete hesap soruluyor. Cumhuriyet mitinglerinin Ergenekon davasına karşı yapıldığını düşünüyorum. JİTEM yok deniliyor. 17 bin 500 insan faili meçhul. Çıkan mühimmata polis gömüyor diyorlar. Ama bu kadar mühimmat çıkmaz ki. İtirafçıların söyledikleri ortada. Ben bunlarla hesaplaşılmasından yanayım. Nokta dergisi kapatıldığından hiçbir laikçi, Atatürkçü çevrenin sesi çıkmadı.

'SAYLANCILAR DİYARBAKIR'DAKİ ÇOCUKLARI NEDEN UNUTUYORLAR'
Diyarbakır'da polislere taş atılan polisler hapiste. Türkan Saylan'ın göz altına alınmasını gündeme getirenler bu çocukları neden gündeme getirmiyorlar?..."

Bu yorumlar karşısında şaşkına dönen Muhtar, "Ben yargının siyasallaştığını düşünüyorum" dedi.

Bir kez daha söz alan Emre Kınay ise, "Cumhuriyet mitinglerini yapsınlar tamam ama, siyasi parti liderlerinin o mitinglerde ne işi var" diye sordu.

Reha Muhtar en zor programlarından birini yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*