Reha Yeprem: 'Oğlum benim gibi olmasın'

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Reha ve Özlem Yeprem çifti yaydıkları pozitif enerjiyle dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sır Kapısı'nın özel kostümlü sunucusu olarak girdi hayatımıza. Gösterilen kısa hikayelerin öncesinde ve sonunda, kainatı tefekküre çağıran, ibret alınması gereken tevafuklara ve sırlı olaylara dikkatimizi çeken uzun cümleler kurdu. 9 yılda yüzlerce ibretlik hikayeyi Samanyolu ekranına taşıdı. Program, Sır Kapısı'ndan geçip Sırlar Dünyası'na genişlerken, bir zamanların sinema kralı ve ünlü mankeni Reha Yeprem ve eşi Özlem Hanım'ın hayatı da sırlı tevafuklarla değişti. Daha dindar bir hayat yaşamaya başladıktan sonra sanat dünyasından kimse onlara iş vermediği için maddi sıkıntı çekerken, eşine "Üzülme, Allah önümüze nice sırlı kapılar açacaktır." diyen Özlem Hanım'ın duası gerçekleşti. Programa sadece sunuculuk yapmak için başlayan Reha Yeprem, "Bugün isterse bütün dünya kanalları gelsin, bizimle çalış desinler, ben bu kapıdan gitmem. Belki kapıdan kovarlarsa bacadan girmeye çalışırım." diyor. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem'in oğlu Reha Zühdi, Sır Kapısı'ndan önceki hayatını şöyle anlatıyor: "Kötü bir ilkokul hayatından sonra (İlkokul öğretmenimiz sınıfta günlük gazeteleri okur, rakı içerdi.) Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nde ortaokulu okudum. Üç sene okul birincisi oldum. Lise 1'de okuldan atıldım. Dans etmeyi, gitar çalmayı seviyordum. Eğitim kurumunun bu eğilimlerime cevap verebilmesini isterdim ama çok kıymetli hocalarımızın yanında daha az kıymetli hocalarımız da vardı. İmam hatipte okuduğumuz için bizi aşağılar 'Alt tarafı imam olacaksınız.' derlerdi. Bir gün öğretmenim sınıfta saçımı kesmeye kalkışınca biraz fazla tepki gösterdim. Kibarca okuma hakkımı dondurdular. Allah razı olsun beni kurtardılar.

Okuldan atıldıktan sonra imam hatip ve onun başlığı altında ifade edilebilecek bütün değerlere düşman olmuştum. Önce dansçılık, mankenlik, oyunculuk derken nerdeyse intihar noktasına kadar 8-9 yıl yaprak gibi sağa sola uçtuktan sonra, kürkçü dükkanına döner gibi geri döndük. Yeni evlenmiştik. Düşüncelerim doğrultusunda bir şeyler yapabileceğim zemin arıyordum, Samanyolu yetkilileri de Sır Kapısı'na sunucu arıyormuş. Allah bizi bir araya getirdi. Bizim de maddi anlamda sıkıntılı olduğumuz dönemdi.Çevremizden kimse bizi aramıyordu. Özlem Hanım'ın bir süre önce söylediği sırlı kapı açıldı gerçekten."

Reha Yeprem, uzun yıllardır tanıştığı kendisi gibi manken ve oyuncu olan Özlem Hanım'la 5 Mart 1996'da evlenir. İlk zamanlar Reha Bey Kur'an okur, Özlem Hanım da zevkle dinler. Bir süre sonra namaz kılmaya da başlar ve bir yıl geçmeden başını örtmeye karar verir. Kararını öğrenen ailesinin ilk tepkisi "Tarikatçı mı oldun?" sorusudur. Onları kınamadığını ifade eden Özlem Hanım "Zamanla farklı bir boyut geçirdiğimi anladılar. Daha edepli, onlara karşı daha saygılı olduğumu gördüler ve bu halime sevindiler. Hatta hâlâ Reha Bey'e teşekkür ediyorlar; ama bunun Reha ile ilgisi yok. Allah nasip etti." diyor.

STV'de eşiyle birlikte iftar programı sunan, Burç FM'de üç yıl program yapan Özlem Hanım, bu arada çocukları Enes (8) ve Zehra (2,5) ile anneliği tadar. Şimdilerde çalışma hayatından uzak, çocuklarıyla ilgilenerek sakin bir hayat yaşamaktan memnun olduğunu söylüyor. Enes'in okulundaki faaliyetleri, sohbet toplantıları ve hayır kermesleri ile eskisinden farklı ama daha değerli telaşlar yaşıyor.

STV'nin haricinde Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında özel gün ve gecelerde düzenlenen programlara katılan, bazen sunuculuk, bazen şiir dinletileri yapan Reha Yeprem, koşturmaca arasında ailesiyle birlikte olabildiği kısa zamanlarda çocuklarıyla ilgileniyor. Onun iyi bir baba olduğunu düşünen Özlem Hanım "Özellikle oğluyla çok ilgilenir. Eve geldiği zaman onu sinemaya, parka, gezmeye götürür. Uykusu ağır olup da gece ağlamalarından şikayet eden babalardan değildir. Evi sever. Oğluyla çıkınca dışarıda bizden ayrı bir şey yiyemezler. Geçen gün çok soğuk olduğu halde lunaparka gittik. Sabaha kadar öksürdük ailece. Zaman bulmuşuz; ama o da soğuk havaya denk gelmiş ne yapalım, dedik." şeklinde konuşuyor.

Birbirimize saygılıyız ve çok iyi arkadaşız

Eş olarak çok iyi geçindiklerini ifade eden Yeprem çifti, bunu evlendikten sonra arkadaş olarak kalabilmelerine bağlıyor Özlem Hanım. "Mutlaka anlaşamadığımız şeyler oluyor. Ben daha aceleci, fevri bir insanım. Reha Bey de sabırlıdır. Allah razı olsun. O beni hep idare eder. Ben heyecanlı ve agresif olduğum zaman hep susar. Ben de hatamı fark eder, helallik isterim. Reha Bey paradan ziyade işin faydalı ve hayırlı olmasını düşünür. Allah da bizi darda bırakmaz." diyen Özlem Hanım'a karşılık Reha Bey şöyle konuşuyor: "Özlem, Giresunlu olduğu için Karadeniz karakteri taşır. Eli sopalı değil, odunludur. Evde en son sözü ben söylerim. Son sözüm: Olur karıcımdır. Espri bir yana, biz birbirimize saygılıyız. Klasik karı-kocadan daha çok arkadaşız."

Reha Yeprem: Oğlum benim gibi olmasın diye dua ediyorum

Benim ailemde değil eğitim kurumunda problem olmuştu. O yüzden Enes'i iyi bir okula verdik. Öyle güzel yetişiyor ki, benim veremediğimi okul veriyor. Sofraya oturunca 'Baba bir şey unutmadın mı?' diyerek, besmeleyi hatırlatıyor. Kutlu Doğum haftasını ailece değerlendirmeye çalıştık. Güzel bir şey yaptığımız zaman, bunun Peygamberimiz'in doğumu sebebiyle olduğunu anlattık. Parka gittiğimizde, Peygamber Efendimiz çocukları çok severmiş O'nun doğum günü için seni buraya getirdik, diyoruz. Yavrumuzun nasıl bir insan olmasını istiyorsak onu temsil etmemiz lazım. Oğluma verilen eğitim çok ilerde. Ben çok gerideyim ama ben de STV'de kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. İnşallah benim gibi olmaz diye dua ediyorum.

Özlem Yeprem: Eski çevremi kaybettiğime üzülmedim

Bir kadın örtündüğü zaman doğal olarak yaşadığı değişimi ifşa etmiş oluyor. Örtünene kadar herkes benimle çok rahat görüştü. Ama ben örtünmeden önce namaz kılmaya başlamıştım. Örtülü fotoğraflarım gazetelerde çıkmaya başladıktan sonra arkadaşlarım birer birer dağıldı çevremden; ama ben buna hiç üzülmedim. Ortamı ve çevreyi değiştiren Rabb'im, karşıma hayırlı insanlar çıkardı. O kadar güzel değerli insanlar var ki keşke daha önceden tanıyabilseydim. Bundan önceki 25 yılımı çok büyük bir treni kaçmış olarak görüyorum. Dışardan bakınca gerçekten Allah rızası için yaşayan insanların olduğunu bilmiyorsunuz; ama ben gerçekten böyle insanları tanıdım. Ben de onlar gibi olmak istiyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious