Rehabilitasyon merkezi kapanınca aileler valiliğe yürüdü

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Özel Uzmanlar Doğu Anadolu Rehabilitasyon Merkezi Kars Şubesi'nin kapatılmasına Kars İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Perihan Aksoy ve Kars'taki engelli aileleri protesto yürüyüşü yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Basın açıklamasında konuşan Aksoy, "Hani bir deyim vardır, 'devlet vatandaşın Fırat Nehri kıyısında kaybolan keçilerinden bile sorumludur'. Evet doğrusu da budur. Devlet hayvanlardan da sorumludur ama özürlü çocuklardan sorumlu değildir" dedi. Aksoy şöyle devam etti; "Kars'ta azımsanmayacak sayıda özürlü çocuk bulunmaktadır. Köy gezilerimizde ve merkezde tanık olduğumuz özürlü dramlarına çokça rastladık. Türkiye'nin her ilinde birden fazla özürlü çocuklarla ilgili fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi varken maalesef Kars'ta yoktur."

İki yıldır Kars'ta rehabilitasyon merkezi açmak için çaba sarfettiğini belirten Aksoy, "Bizim yetkililerden istediğimiz özürlülerin rehabilite edilebileceği bir merkezdir. Devlet yapsın diyoruz; hayır yapamam. Yer verin biz yapalım diyoruz; hayır olmaz. Bu özürlüler nereye gitsin. Sayın başbakana bile derdimizi anlattım. Gerekeni derhal yapın talimatı verdi. Sayın milletvekilimiz Zeki Karabayır, 'Ne isterseniz ben göndereceğim yeter ki yapın' dedi. Ama nafile ilgili kurumlar tınlamadı bile." diye konuştu. Özürlü çocukların eskisi gibi ahırlara bağlanmak zorunda kalınacağını belirten Aksoy, "Yetkililer kına yaksınlar." dedi.

Rehabilitasyon merkezi önünde toplanan özürlü aileleri de "Biz çocuklarımızı nereye götürelim. Her ilde rehabilitasyon merkezleri var. Kars'ta niçin bir tane bile rehabilitasyon merkezi yok. Yetkililerin çocukları da bir gün bizim çocuğumuz gibi olabilir. Peki o zaman ne yapacaklar." şeklinde konuştu. 22 yaşındaki engelli Gürkan Işık ise "Gurur veici bir kurum var ona sahip çıkalım. Yetkililer bu olaya duyarlı kalsınlar." dedi.

Daha sonra pankartlar açarak özürlü çocuklarıyla birlikte Kars Valiliği'ne yürüyen aileler Kars Valisi M. Ufuk Erdem toplantıda olduğu için kendisi ile görüşemediler. Hükümet konağı önünde bekleyen özürlü aileleri, polisin uyarısı üzerine olaysız bir şekilde dağıldılar. Valiye seslerini duyuramayan aileler, "Açmayan bir gül daha soldu" şeklinde konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious