Rehine görüşmeleri devam ediyor

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, ellerinde bulunan iki İsrail askeri hakkında ciddi görüşmeler yapıldığını ve herkes için en uygun bir sonuca ulaşmayı umduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Hizbullah lideri, bu konunun medyadan uzak tutulmasını da isterken, görüşmelerin ne kadar süreceğinin ise toplantıların nasıl geçeceğine bağlı olduğunu dile getirdi. Nasrallah'ın açıklaması, askerlerin serbest bırakılmasına yönelik görüşmeler olduğuna dair ilk açıklama olurken, İsrail tarafından ise henüz bir açıklama gelmedi.

Hizbullah'ın televizyonu El Manar'a 3 saatlik bir mülakat veren Nasrallah, Lübnan siyasetinden İsrail ile ilişkilere kadar geniş açıklamalarda bulundu. Hizbullah lideri açıklamasında, "Geçtiğimiz altı yıl için bir savaş bekliyorduk ve hazırlanmıştık. Şimdi silahımız var ve hazırlanmaya devam ediyoruz. Kara, hava ve denizde savaşabilecek gücümüz var. Lübnan direnişi güçlüdür ve İsrailliler bizi incitmeyi başaramayacak" dedi.

"İsrail'in Lübnan'a saldırısı, direnişin onları yenebileceğini göstermiştir" diyen Nasrallah, 33 gün süren savaş süresince İsrail'in sınır köyü Ayt Eş-Şaab'ı ele geçiremediğini hatırlattı. Bunun, direnişin Lübnan'ın işgalini önlediği anlamına geldiğini ifade eden Hizbullah lideri, "Bundan sonra İsrail Lübnan'a saldırmak isterse iki kere düşünecek" dedi.

Savaş süresinde Lübnan'daki kayıpların ve Lübnan'da meydana gelen zararın abartıldığını kaydeden Nasrallah, "Savaştan sonra 2 bin kişinin öldüğü açıklandı. Bu doğru değil. Kayıp sayısı binden çok az fazla. İsrail'in çektiği acı da kolay değildi" ifadesini kullandı.

Savaş süresince "direniş ordusunun stratejisinin doğru olduğunu" kaydeden Nasrallah, bu ordunun Ortadoğu'daki en güçlü orduya dahi karşı koyabileceğini savundu.

Nasrallah açıklamasında Lübnan siyasetine de değinirken, kendine muhalif taraftaki Said Hariri, Fuad Sinyora ve Velid Canbolat'a şöyle seslendi: "Amerikalılara güvenen tüm bu taraflara Vietnam'dan ve İsrail'in Lübnan'dan çekilmesinden ders çıkarmalarını ve Amerikalılar buradaki girişimlerinde kaybettiği zaman da kendilerini terk edeceğinin farkına varmalarını tavsiye ediyorum." Nasrallah, sözlerine şöyle devam etti: "Lübnan hükümeti son bir buçuk yılda neyi başardı? Lübnan'ın ekonomik krizden çıkması için ABD ve onun arkadaşları hangi yardımda bulundu? Moral ve diplomatik destek verdikleri doğru; ancak Amerikan yardımı sayesinde neyi başardılar?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious