Rehn, Türkiye'yi tehdit mi ediyor?

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin AB ile müzakere süresince bu yıl sonlarına doğru problem yaşamaması için Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine ve uçaklarına açması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rehn, "Sonbaharda problem yaşamak istemiyorsak Türkiye duraksamadan sözlerini yerine getirmeli. Geçmişte yaşanan adaletsizlikleri bir kenara bırakarak gelecek için çalışırsak büyük sorunlar yaşamayız." dedi.

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, KKTC'ye uygulanan izolasyonların devam ettiği sürece liman ve havalimanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi'nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin 'evet' dediği ancak Rumların 'hayır' demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor.

'ORDUNUN YARGI VE SİYASETE KARIŞMASINDAN ENDİŞELİYİM'

Türkiye'de ifade özgürlüğü konusunda endişelerini dile getiren Olli Rehn, ordunun yargı ve siyasete karıştığını öne sürdü.

Rehn, Şemdinli olaylarını kastederek Türkiye'de yaşanan son olayların ordunun PKK ile mücadele konusunda izlediği yöntemler ve yargının bağımsızlığı konusunda şüphelere neden olduğunu savundu. Rehn, bu konuda Şemdinli savcısı Ferhat Sarıkaya'nın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yönelik iddianamesinden sonra meslekten ihracını örnek gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious