Rehn: AB için önemlisiniz

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Olli Rehn, AB üyesi bir Türkiye’nin Müslüman ülkelerle iletişimde köprü olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rehn, Ankara’nın AB kriterlerini yerine getirmesi halinde üye olması gerektiğini de vurguladı. Genişlemeden sorumlu üye Rehn, "Laik bir demokratik yapıya ve ılımlı Müslüman topluma sahip Türkiye ile yürütülen uyum süreci Lübnan’daki kriz sonrası iyice önem kazandı. Ankara üyelik kriterlerini yerine getirmesi halinde Avrupa ile Müslüman ülkeler arasında daha güçlü bir köprü olur." yorumunda bulundu.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki uyum süreci 3 Ekim 2005’te başladı. Brüksel ile yürütülen uyum sürecinde bir başlıkta tamamlanırken 20 civarında başlıkta da tarama süreci bitti. Uyum sürecinin hızla gitmesine rağmen Türkiye’nin karşısına getirilen Kıbrıs sorunu sürecin sorunlu geçmesine yol açıyor.

Finli komiser Olli Rehn, Lübnan’daki krizin ılımlı ve istikrarlı Türkiye’nin AB kriterlerine uymadan üye olabileceği manasına gelmediğini de yazısında belirtti. Türkiye’deki ifade özgürlüğünün sağlanması gerektiğine değinen Rehn, "İfade özgürlüğünü sağlamamış bir ülkenin AB üyesi olabileceğini düşünmüyorum. Türkiye sorunlu yasaları değiştirmeli." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious