Rehn: 'İlk başlık önümüzdeki günlerde açılabilir'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, yarın Brüksel’de yapılacak Daimi Temsilciler Komitesi toplantısı öncesi Türkiye ile müzakerelerin en geç Ocak ayının ilk haftalarında yeniden başlamasını beklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk başlığın önümüzdeki günlerde açılabileceğini ifade eden Rehn, bunun için en güçlü adaylardan birinin "İşletmeler ve Sanayi Politikası" başlığı olduğunu söyledi.

Olli Rehn, Brüksel'de BBC’ye verdiği özel demeçte, Türkiye ile müzakerelerin en geç Ocak ayının ilk haftalarında yeniden başlamasını umduğunu söyledi. Sonraki ilk müzakere başlığının, önümüzdeki günlerde de açılabileceğini belirten Rehn, bu başlık için en güçlü adaylardan birinin "İşletmeler ve Sanayi Politikası" olduğunu söyledi.

Bu başlığın açılması için belli bir siyasi kriter olmadığını, teknik çalışmaların da tamamlandığını belirten Rehn, "Bu nedenle bu önemli müzakere alanında ilerleme sağlayabiliriz" dedi.

Rehn, Türkiye'yle ilgili olarak çok dikkatle ölçülüp biçilmiş bir karar aldıklarını belirterek bir yandan Türkiye'ye yükümlülüklerini yerine getirmemesinin bir bedeli olacağı, diğer yandan da bu süreci yaşatmayı ve üyelik müzakerelerinin devamını istedikleri mesajları verildiğini söyledi. Rehn şöyle konuştu: "Türkiye ile, Finlandiya'nın dönem başkanlığının sonuna yetişmezse de, en geç Almanya'nın başkanlığı devraldığı ilk birkaç hafta içinde, ilk müzakere alanında ilk başlığı açabileceğimizi umuyorum. Böylece müzakere sürecinin gerçekten devam ettiğini, ve ilerlemeye hazır olunan alanlarda hakikaten mesafe kaydetmenin mümkün olduğunu göstermiş olacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious