Rehn: Sarkozy'nin çağrısı zararlı ve bozucu

  • Giriş : 11.06.2007 / 10:44:00

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemesinden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, "Sarkozy'nin çağrısı zararlı ve bozucu" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemesinden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğini engellemeyi başarması halinde, bunun sonucunun ''Batı ile İslamiyet arasındaki medeniyetler çatışması'' olacağını söyledi.
Türkiye ile müzakerelere başkanlık eden Olli Rehn, 21'inci yüzyılın belirleyici konusunun Türkiye’nin Avrupa kulübüne üyeliğinin olduğunu belirtti.
Rehn, “Zamanımızın en büyük sorunu Avrupa ile İslam arasındaki ilişki ya da daha geniş baktığımızda Batı ile İslamiyet arasındaki ilişkidir'' dedi.
“Türkiye dünyanın en istikrarsız bölgesinde ya da Ortadoğu’da bir istikrar çapasıdır; Fas’tan Malezya’ya Müslüman dünyasının kılavuzudur'' diyen Rehn, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanının, bu yılın sonunda Türkiye ile müzakerelere son verilmesi için yaptığı çağrının, daha şimdiden "zararlı ve bozucu bir etki yarattığı"nı kaydetti.
Olli Rehn, “Türkiye’nin üyeliğini sürekli sorgulamak, AB’nin kredisini aşındırıp Türkiye’de milliyetçiler tarafından sömürülen reform sürecini de zayıflatmıştır. Türkiye’nin medeniyetler arasında bir köprü oluşu sadece lafta kalmayan bir gerçektir'' ifadesini kullandı.
1 Temmuz'da Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı Almanya'dan devralacak Portekiz de, Sarkozy'yi uyardı. Başbakan Jose Sokrates, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Sarkozy'nin son açıklamaları...
Nicolas Sarkozy ise, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini zorlaştırmakta ısrarlı. Alman Der Spiegel dergisinin iddiasına göre, Türkiye'nin ekonomi ve para birliğine girmesiyle ilgili müzakere başlığının iptali gündemde. Dergi, bu başlığın açılmasının, Sarkozy'nin ısrarıyla engellenmek istediğini belirtti.
Haberde, Sarkozy'nin yıl sonuna kadar Türkiye için tam üyelik yerine farklı bir teklif hazırlamak istediği kaydedildi.

"Türkiye'nin yeri AB değil" diyor
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçtiğimiz mayıs ayında Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı olduğunu söylemiş, "Türkiye'nin yeri Avrupa değil" demişti.
Sarkozy, önceliğinin Türkiye değil, AB Anayasası ve kurumsal işyeyişi belirleyecek yeni bir uluslararası sözleşme hazırlanması olduğunu vurgulamıştı.
Sarkozy ile bir araya gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise, Türkiye ile müzekerelerin açılmış olan başlıklarda devam edeceğinin altını çizmişti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Sarkozy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Erdoğan, Sarkozy'ye ''Birbirimizle medya üzerinden konuşmayalım'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious