Rehn şaşırttı!

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye ile müzakere sürecinin durdurulabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Finlandiya Haber Ajansı STT’nin Türkiye ile müzakerelerin durup duramayacağına yönelik bir sorusuna Rehn, "Bu ihtimal var. Umarım bu olmaz ancak şartlar oluşursa kullanmamak için bir neden yok." dedi. Finli komiser Rehn, "Gerçekçi bir kişi olarak muhtemel kaza konusunda uyarmaya çalışıyorum." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Ek Protokol’den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, KKTC’ye uygulanan izolasyonların devam ettiği sürece liman ve havalimanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi’nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı’na Kıbrıslı Türklerin ’evet’ dediği ancak Rumların ’hayır’ demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AB’nin KKTC’ye uygulanan izolasyonları kaldırmaması halinde ne liman ne de havaalanlarını Rum tarafına açmayacaklarını belirterek, "Müzakereler durur diyorlar. Dursun ne yapalım" dedi. Erdoğan dün Strasbourg’da yaptığı açıklamada Kıbrıs konusunda hep adım atan tarafından Türkiye olamayacağı uyarısından bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious