Rehn: Türkiye ile müzakereleri sürdürmeliyiz

  • Giriş : 11.06.2007 / 15:30:00

Rehn, "Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Alman Focus dergisine yaptığı açıklamada, "Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda AB ülkelerinin oybirliğiyle karar verdiklerini" hatırlatarak, "bir üye ülkenin bu süreci durdurmak için girişimde bulunabileceğini, ancak o zaman da bunun siyasi sorumluluğunu taşımak zorunda olduğunu" belirtti.

Rehn, "Bizim pozisyonumuz açık: Türkiye ile müzakereleri sürdürmeliyiz. Türkiye, AB kriterlerini yerine getirmek için yoğun çaba harcıyor. Ancak daha önünde taşlı bir yol var" dedi.

Rehn, "Türkiye'nin AB üyesi Kıbrıs'ı (Rum kesimi) tanıyacağı konusunda neden ümidiniz var" şeklindeki bir soruya karşılık da "Bende, bunun yakın zamanda gerçekleşeceği gibi bir ümit gördüyseniz, bu yanlış. Şu sıralar Türkiye'de bu konuda hiçbir ilerleme olmadığını söylemek zorundayım" diye konuştu.

"AB'nin, Türkiye ile daha önce 8 başlığı kapatma kararı alıp, neden daha sonra 3 başlığı açtığının" sorulması üzerine Rehn, "Türkiye, Kıbrıs'tan (Rum kesimi) gelen uçak ve gemilere limanlarını açmadığı için bu güçlü bir sinyaldi. Diğer yandan Türkiye ile müzakere sürecini sürdürmek istiyoruz, bilinçli olarak düşük bir düzeyde. Ankara daha hızlı bir tempo istiyorsa Kıbrıs sorununda harekete geçmeli" ifadesini kullandı.

"Türkiye'ye yapılan AB yardımlarının Türkiye'nin tutumundan dolayı gelecekte kesilip kesilmeyeceğinin" sorulması üzerine de Rehn, "Hayır. Ekonomik yardım anlamlı. Biz bu parayı, Avrupa'nın değerlerini korumak istediğimiz yerlerde kullanıyoruz. Örneğin hukuk sistemini Avrupa standartlarına getirmek için" diye konuştu.

Rehn, "Türkiye'nin üyeliğinin AB'yi zorlayıp zorlamayacağı" şeklindeki bir soruya karşılık da "Avrupa'nın entegrasyon konusunda sağlam bir geçmişi vardır. Türkiye tabii ki, büyük bir lokma. Üyelikten önce kurumsal reformlara ve yeni bir mali plana ihtiyacımız var" dedi.

Dergide, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak yayınlanan bir yazıda da "Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Türkiye'nin Avrupa'da yeri olmadığı şeklindeki açıklamalarıyla AB içinde Türkiye'nin AB üyeliğine karşı yeni bir muhalefet başlattığı" belirtildi.

"Sarkozy'nin bir danışmanının, Fransa Cumhurbaşkanının 21 Haziranda yapılacak AB zirvesinde şimdilik Türkiye ile 3 başlığın daha açılmasını veto etmeyeceği ve önceliği Avrupa anayasası taslağına vereceğini, Türkiye konusunun Aralık ayındaki AB zirvesinde gündeme geleceğini söylediği" ifade edildi.

"Türk hükümetinin ise AB üyeliği konusunda direttiği ve AB'nin sadece Fransa'dan oluşmadığı şeklinde açıklamalar yaptığı" kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious