Rehn: Türkiye'deki saldırıları lanetliyoruz

  • Giriş : 05.06.2007 / 14:53:00

Rehn, son günlerde terör örgütü PKK'ca gerçekleştirilen saldırıları sert bir şekilde eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, son günlerde terör örgütü PKK'ca gerçekleştirilen saldırıları sert bir şekilde eleştirdi.

"Türk insanlarına son dönemdeki terör saldırıları dolayısıyla başsağlı" dilediğini belirten Rehn, "Korkunç saldırıları gerçekten lanetliyoruz. AB teröre karşı mücadelede sizinle beraber. Bunu da bilmenizi isterim." şeklinde konuştu.

"Türkiye ve AB: Avrupa Enerji Politikası İçin Hep Birlikte" konulu toplantı İstanbul Conrad Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıya AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, Devlet Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldı. Burada bir konuşma yapan Olli Rehn, Türkiye'nin eskiden olmadığı kadar çok daha dikkat çeken bir ülke haline geldine işaret etti.

Olli Rehn, Türkiye'de yapılacak seçimlere dikkat çekerek, bir uyarıda bulundu. Türkiye'nin AB'ye entegrasyonunun seçim kampanyasında bile ortaya konulamayacak şekilde stratejik önem arzettiğini söyleyen Rehn, "Artık bir seçim dönemindesiniz." dedi. Kendisinden önce konuşan Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Türkçe hitap etmesinin dikkat çekici oludğuna işaret eden Rehn, "Sayın Babacan çok net bir şekilde Türkçe konşmayı yeğledi. Normalde Şikago aksanı ile İngilizce konuşurdu. seçim kampanyasını da burada başlatmış oldu. Ben de politakıcıyım. Ülkemde seçim çalışmalarında bulundum. Seçimlerin ne kadar önemli olduğunun hatırlatılmasına gerek yok. Türkiye'deki süreci yakından takip ve ilgiliyle izliyorum." dedi.

Türkiye'nin çok ciddi bir şekilde siyasi ve ekonomik reformları hayata geçirmesi gerektiğini anlatan Olli Rehn, bunların Türk halkının lehine olacak gelişmeler olacağını söyledi. AB yolunda Türkiye'nin yol haritasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını dile getire Rehn, "Bu tabiki reformlarla ilgili bir iş planı olarak da düşünelebilir. AB yolunda reformaların çok güzel bir şekilde düzenlemesini sağlıyor. Hukuk reformaları AB evinin temelini oluşturur. Türkiye'ye güveniyorum." dedi.

Türkiye'de en kısa sürede ifade özgürlüğü, dini özgürlükler, sivil halk ve Ordu ilişkileri üzerinde demokratik üstünlük gibi konuların hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Olli Rehn, "Türk hükümetinin kısa vadede önceliği bunlar olmalıdır. Hem şimdiki hükümetin hem de seçimden sonra gelecek hükümetin önceliği olmalı." şeklinde konuştu. Yeni seçilecek parlamentonun reform sürecini somut kararlılıkla devam ettireceğinden emin olduğunu söyleyen Rehn, "Sadece Türkiye reformların hızını etkileyecektir. Hızlı bir samba da olabilir yavaş bir vals de olabilir ama müzik hiç durmamalı. Engeller olabilir ama ortak hedefimiziden asla şaşmamaz gerekir. Siyasi konuları ve reformları tartışırken ortak stratejik çıkarlarımızı da gözden kaçırmamak gerekir" ifadelerini kullandı.

Global bir dünyada Türkiye ve AB'nin birbirine ihtiyacı olduğuna işaret eden Olli Rehn, Türkiye'nin işbirliği yapması AB'nin çıkarına olduğunu kaydetti. Rehn, "Türkiye'nin de Kemal Atatürk'ün başlattığı modernleşme yolundaki adımları Türkiye'nin lehine olacaktır. Türkiye medeniyetler arası diyalog açısından çok önemli. Türkiye'deki ekonomik gelişmenin çok etkileyici olduğu ortada. Bu AB üyelik perspektifi doğrultusunda oluşturuldu." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious