Rehn'den erken seçim kararı alan Sırbistan'a uyarı

  • Giriş : 11.03.2008 / 14:43:00

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, erken seçim kararı alan Sırbistan'ı uyararak, "Ya Avrupalı geleceği seçeceksiniz ya da kendi kendinizi izole etme riskiyle karşılaşacaksınız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rehn, bir düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen Batı Balkanlar Çalıştayındaki konuşmasında, Balkanlar'da bölgesel istikrar ve iyi komşuluk ilişkileri için Sırbistan'ın merkezi önem taşıdığını belirterek, "Sırp halkının büyük çoğunluğunun, AB üyeliğini desteklediğinden bütünüyle haberdar olduğunu" söyledi.

Sırp hükümetinin "sessiz çoğunluğu dinlemesini beklediğini" belirten Rehn, Sırbistan'ın AB'li geleceğine inançlarını koruduklarını kaydetti.

Olli Rehn, "Sırbistan hayati bir seçim yapacak. Ya Avrupalı geleceğine yönelecek ya da kendi kendisini izole etme riskiyle karşılaşacak. İlk seçenek, bölgedeki diğer ülkelerle birlikte Sırbistan'ı istikrar, daha güçlü özgürlükler ve refah artışı açısından daha ileriye götürecek. Diğer seçeneğin ucu hiçbir yere çıkmıyor" diye konuştu.

AB'nin Batı Balkanlar'daki ülkelere yıllık 800 milyon avro "katılım öncesi yardım" yaptığını belirten Rehn, bunun kişi başına yılda 30 avro anlamına geldiğini ve dünyada herhangi bir bölgeye yapılan en yüksek yardım olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious