Rehn'den Kosova açıklaması

Rehn'den Kosova açıklaması.9317
  • Giriş : 09.10.2008 / 23:50:00

Olli Rehn: AB, Kosova'nın geleceğiyle yakından ilgilenmektedir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in Kosova'ya yaptığı ziyaret sırasında AB Komisyonu ve Kosova yetkilileri, Kosova'ya ekonomik destek anlaşması imzaladılar.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve AB Kosova Temsilcisi Renzo Davidi tarafından imzalanan anlaşma, AB Komisyonu'nca, üyelik öncesi kriterlerine dayalı olarak Kosova'ya 122.7 milyon Avro mali yardım öngörüyor.

Kosova'ya yardım amaçlı temmuz ayındaki Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda, AB'nin vaat ettiği 508 milyon Avro'luk bağış paketinin bir bölümünü oluşturan bu yardımla ilgili Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Avrupalı vergi mükelleflerinin her sentinin en tutumlu bir biçimde harcanacağına ve şeffaf olacaklarına dair güvence verdi.

Taçi, Kosova ve diğer Balkan ülkelerinin, başta AB olmak üzere Avrupa-Atlantik kurumlarına üyelikleri yönünde doğrudan katkıları için Rehn'e teşekkür etti.

AB Komsiyonu Üyesi Rehn de, AB Komisyonu'nun Kosova'nın geleceğine büyük önem verdiğini ifade etmek için Priştine?ye geldiğini söyledi.

Kosova yurttaşlarının günlük yaşamlarının iyileşmesi amacıyla yapılan bu yardımın da AB'nin Kosova'ya gösterdiği yakın ilginin bir kanıtı olduğunu belirten Rehn, Kosova kurumlarının mali yardımı sağlıklı kullanmalarını, bütçe disiplinini sürdürmelerini ve bağışçılarla iyi bir işbirliği yapmalarını beklediklerini bildirdi.

Yapılan 122.7 milyon Avro tutarındaki mali yardımın yüzde 56'sının sosyo-ekonomik konular, kalan bölümünün ise Kosova'nın siyasal kriterleri yerine getirebilmesi, destek hizmetleri ve AB yasalarına uyum için harcanacağı kaydedildi.

AB'nin belirlediği 20 projeyle, hukukun üstünlüğü, azınlık hakları, kültür mirasının korunması, medya ile sivil toplum örgütlerinin desteklenmesi yönünde Kosova'ya yardım hedefleniyor.

AB'nin Kosova'ya, 2009 yılında 66 ve 2010 yılında da 67.3 milyon Avro mali yardım yapması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*