Rehn'den yeni hükümete 'acil' hatırlatmalar

  • Giriş : 23.07.2007 / 17:41:00

Rehn, "Umarım ifade özgürlüğü ve dini özgürlüklerle ilgili reformlar kasım ayında yayımlayacağımız ilerleme raporundan önce tamamlanır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’deki genel seçimi değerlendiren AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Umarım ifade özgürlüğü ve dini özgürlüklerle ilgili reformlar kasım ayında yayımlayacağımız ilerleme raporundan önce tamamlanır" dedi.
Rehn, basına yaptığı açıklamada, Türkiye’de genel seçimin barış içinde ve demokratik ilkelere uygun şekilde tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yeni hükümetin bir an önce kurularak, özellikle temel özgürlükleri genişletecek ve halkın yaşam standardını yükseltecek reformlara başlaması ve Türkiye’yi AB’ye yakınlaştırması" çağrısında bulundu.
Türkiye’deki mevcut hükümetin son yıllarda AB yolunda "ciddi reformlar yaptığını" belirten Rehn, yeni hükümetle birlikte "sürecin yeniden canlandırılması" gerektiğini ifade etti.
Türkiye’nin AB üyeliğinde "AB ve Türkiye’nin ortak çıkarı olduğunu" anlatan Rehn, müzakerelerin üye devletler tarafından, her bir faslın teknik açıdan konusu ve kapsamı dikkate alınarak yürütülmesi gerektiği uyarısında bulundu.
Türkiye konusunda bugüne kadar alınan kararlarda üye devletlerin oybirliğinin bulunduğunu hatırlatan Rehn, verilen taahhütlere bağlı kalınması gereğinin altını çizdi.
Rehn, basın mensuplarının Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları üzerine ise BM önderliğinde "kapsamlı çözüm" çağrısını yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious