Reina neden kapatıldı?

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Eğlence merkezlerine yapılan baskına sivil toplumun önayak olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aralarında Reina, Sortie ve Saphiree’in de bulunduğu İstanbul Boğazı'ndaki eğlence mekanlarına hafta sonu baskın yapıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler ile Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da katıldığı baskında 11 merkez belli sürelerle kapatılırken, bazılarına da para cezası uygulandı.

Söz konusu operasyonun ardında ise ilginç bir sivil toplum hareketinin bulunduğu öğrenildi. Muhtarların desteğini alan Çengelköy Sivil Halk Girişimi, Beylerbeyililer Dayanışma Derneği ve Kuzguncuklular Derneği, gürültüye maruz kalan semtlerden 15 bin imza topladı. “Geceleri müzik gürültüsünden uyuyamıyoruz.” şikâyetini taşıyan ve üzerinde binlerce imza bulunan dilekçeler Başbakan, Çevre ve Orman Bakanı ile İstanbul Valisi'ne iletildi.

Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla operasyon kararı alınırken, geçtiğimiz cumartesiyi pazara bağlayan gece aniden baskın yapıldı. 11 işyerine yüksek sesle müzik yayını yaptıkları için birer hafta kapatma cezası verildi. Birçok mekana da ağır para cezası uygulandı. Başarılı bir sivil toplum hareketine imza atanlar ise sonuçtan memnun. Çengelköy Kuleli Mahallesi Muhtarı Tuncay Acundatek, “Dilekçeyi mühürleyip imza kağıtlarının yanına koyduk. Her gelen tereddütsüz imzaladı.” dedi. Sarıyer Yeniköy Mahallesi Muhtarı Engin Cevahiroğlu da, yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Zamanlı zamansız havai fişek patlatılıyordu. Dayanılır gibi değildi.”

İstanbul Boğazı’nın her iki yakasında 550’yi aşan eğlence merkezi bulunuyor. Eğlence mekanları yaz mevsiminin gelmesiyle kendilerine tanınan ses limitini aşınca, çevredeki halkın kabusu oluyor. Ortaköy’den Arnavutköy’e kadar uzanan işletmelerden yapılan yüksek müzik yayınları, atılan havai fişekler vatandaşı uykusuz bırakıyor. Gürültü kirliliğinden en fazla Anadolu yakasının Boğaz’a bakan semtleri etkileniyor. Bu semtlerde oturanlar Çengelköy Sivil Halk Girişimi, Beylerbeyliler Dayanışma Derneği ve Kuzguncuklular Derneği’nin öncülüğünde bir araya gelerek gürültü kirliliğine karşı imza kampanyası yaptı. Üç ayda toplanan 15 binden fazla imza, başta Başbakan olmak üzere, Çevre ve Orman Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi ilgili kurumlara elden teslim edildi. Sabaha kadar devam eden gürültü nedeniyle uyuyamadıklarını belirten Beylerbeyliler Dayanışma Derneği temsilcileri, “Biz müziğe ve eğlenceye karşı değiliz. Ama uykusuz kalmak da istemiyoruz.” diyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çevre ve Orman Bakanlığı’na gürültü kirliliğinin önlenmesi için talimat verdiği iddia edilirken İstanbul Valiliği de harekete geçti. Geçtiğimiz cumartesi gecesi Vali Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Çevre ve Orman Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Kıyı Emniyeti’ne ait bir motor botla denizden denetime çıktı. Gece 03.00’e kadar yapılan denetimlerde desibel ölçümü yapıldı. Ses sınırını aştığı tespit edilen eğlence mekanları için kıyıda hazır bekleyen polise müdahale etmeleri talimatı verildi. Aralarında Reina, Sortie, Saphiree gibi ünlü işletmelerin bulunduğu 11 yazlık mekanın müzik sesi kesildi. İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Birpınar gürültü kirliliği yapanlara yönelik baskınların süreceğini
söyledi. “Ortaköy’den Bebek’e kadar uzanan hatta yapılan müzik yayınlarından bize şikayet Avrupa yakasından çok Anadolu yakasından geliyor.” diyen Birpınar, suyun iletken görevi yaptığına dikkat çekti.

İstanbul Valiliği, kentte eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültü kirliliğinin önlenmesi için yapılan periyodik denetimlerde yaz sezonunun başlangıcından itibaren 15 işletmeye 792 bin YTL para cezası verildiğini bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, “Denetimlerde, Çevre Kanunu ve çevresel gürültünün değerlendirilmesi yönetmeliğinin öngördüğü sınırların aşılarak, kişilerin huzur ve sükununun, beden ve ruh sağlığının zarar görmesine yol açıldığı tespit olunmuş ve yaz sezonunun başlangıcından beri toplam 15 işletmeye çeşitli zamanlarda 792 bin YTL para cezası verilmiştir.” denildi. Açıklamada, bazı eğlence yerlerinin, bu uyarıları ve para cezalarını dikkate almadığı ve yüksek ses düzeyinde müzik yayını yapmaya devam ettikleri hatırlatılarak, “Beşiktaş’ta 9, Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde ise 1’er eğlence yeri olmak üzere toplam 11 işletmenin İstanbul Valiliği Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nce, Çevre Kanunu’nun 14. ve 15. maddelerine göre 7 gün süreyle faaliyetleri durdurulmuştur.” denildi.

Muhtarlar uygulamadan memnun

Çengelköy Kuleli Mahallesi Muhtarı Tuncay Acundatek, mahalleli olarak seslerden çok rahatsız olduklarını belirterek, topladıkları imzanın dikkate alınmasından memnun olduklarını söyledi. Çengelköy’deki vatandaşların gürültüden büyük rahatsızlık duyduğunu ifade eden Acundatek, “Yazdığımız dilekçeyi mühürleyerek imza kâğıtlarının yanına koyduk. Her gelen vatandaş hiç tereddüt göstermeden imzasını attı.” dedi. Sarıyer Yeniköy Mahallesi Muhtarı Engin Cevahiroğlu ise ‘zamanlı zamansız’ atılan havai fişeklerden rahatsız olduklarını ifade etti. Cevahiroğlu şöyle konuştu: “Ani patlamalardan insanlar ürküyor, çocuklar ağlamaya başlıyor. Havai fişek ve gürültü yüzünden çok şikayet geliyordu.”

CHP, Reina’nın kaçak bölümlerini savunmuştu

Reina’nın kaçak yaptırdığı duvar 3 Nisan’da çökünce bitişik binada kapıcı olarak çalışan 38 yaşındaki İrfan Arvasi ile 35 yaşındaki eşi Neslihan ve 6 yaşındaki çocukları İbrahim enkaz altında kalarak hayatını kaybetmişti. Yıkılan duvar daha önce kaçak olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkılmıştı. Kaza sonrası açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çöken duvarın belediye tarafından daha önce yıkılmış olduğunu, üç gün önce de yine müdahalede bulunarak durdurduklarını belirterek, “Yapılan yanlış bir iş. Gerekli işlemler de yapılıyor.” diye konuşmuştu. Duvarın yıkılmasına ise yalnızca CHP tepki göstermişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, duvarın yıkılmasını ideolojik olarak değerlendirirken şu ifadeleri kullanmıştı: “İstanbul’da çok sayıda kaçak yapı varken eğlence mekanının yıkılması, belediyenin ideolojik intikam aldığı görüşünü akla getiriyor.” CHP’li Mehmet Sevigen yıkıma tepki göstererek, “Bu kadar kaçak yapı dururken Reina’nın yıkılmasını yadırgıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious