Rejimin kendisine güveni yok

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Siyasiler, Cumhuriyet Bayramı mesajlarında özgürlük ve demokrasi vurgusu yaparken, Cumhuriyet'in sahibi olarak milleti işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, dünyadaki gelişmeler hangi yönde olursa olsun Türkiye'nin 'daha çok özgürlük ve daha çok demokrasi'den yana tavır alması gerektiğini kaydederek, "Özgürlükten korkan bir rejimin kendisine güveni yok demektir." ifadesini kullandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Denizli'de hitap ettiği halka, "Cumhur sizsiniz, Cumhuriyet sizin, hepimizin." dedi. Erdoğan, aydınlık yarınların Türkiye'sini cumhuriyeti güçlendirerek inşa edeceklerini belirtti. Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhuriyet'in 'elitler'in veya herhangi bir zümrenin değil, yalnızca 'milletin cumhuriyeti' olduğunu söyledi. DYP lideri Ağar da cumhuriyet sayesinde farklılıkların bir arada yaşayabildiğine dikkat çekti. Cumhuriyet Bayramı mesajlarından bazıları şöyle:

Meclis Başkanı Bülent Arınç: Cumhuriyet'i kuran yüce parlamentomuz, bundan böyle de üzerine düşen görevleri fazlasıyla yerine getirecektir. Türkiye, içine kapanmadan yerli ve geleneksel değerlerini koruyarak dünya ile bütünleşmelidir. Bu bütünleşme çabaları içinde öncelikle kendi bölgesinde, sonra da tüm dünyada aktif bir rol oynamalıdır. Kısır çekişmeler, yasaklar ve daraltılmış siyasetle bu hedeflere ulaşmamız imkansızdır. Milletimizin, cumhuriyet ile perçinlenen onurlu ve özgür yaşama tutkusu zaman içinde kurumsallaşacak olan demokrasi ile birlikte zirveye çıkacaktır.

Başbakan Tayyip Erdoğan: Cumhuriyet'imizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye'yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımakta kararlıyız. Cumhuriyet'imizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakınız. Ne mutlu bize ki milletimiz, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur.

Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu: Cumhuriyeti ve demokrasiyi sadece 'çoğunluğun iktidarı' şeklinde görme ve yorumlama alışkanlığında olanlar ve millete tepeden bakanlar; Cumhuriyet'in 'elit'lerin, herhangi bir zümrenin değil, yalnızca milletin cumhuriyeti olduğunu bilmelidirler. Cumhuriyet'in sağlamlığı ve başarısı ancak devlet ile vatandaş arasındaki uzlaşmayla mümkündür.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: Çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak isteyen ülkemiz cumhuriyetle demokrasiyi birleştirmiş, hak ve hürriyetler temelinde vatandaşlarının barış, huzur, refah içinde yaşayacakları şartları inşa etme yolunda dev adımlar atmıştır. Bu siyasal ve sosyal zemin, 'farklılık içinde birlik' anlayışı çerçevesinde ortak geçmişi geleceğe taşıyacak en önemli unsurdur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious