Rekabet dersi!

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Üç Coca-Cola yöneticisi üretim sırlarını rakip Pepsi Cola'ya götürdü. Pepsi yöneticileri olayı ihbar etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pepsi yöneticileri olayı Coca-Cola'ya bildirdi. Coca-Cola FBI'ya başvurdu ve 3 kişi yakalandı. Pepsi sözcüsü Dollins, "Her sorumlu grubun yapacağını yaptık. Rekabet çetin olabilir, ancak her zaman adil ve meşru olmalı'' dedi.

Cola'nın sırları çalındı Pepsi almadı, ihbar etti

Coca-Cola'dan yeni içecek numunesi ve gizli belge çalan üç çalışan, ellerindeki bilgileri ezeli rakip Pepsi'ye satmak istedi. Pepsi, rakibini "Sırlarını bana satmak istiyorlar" diye uyardı.

Coca-Cola'nın üç çalışanı şirketin yeni geliştirdiği bir içeceğin numunesi ile ticari sır olarak kabul edilen bazı belgeleri çalarak ezeli rakibi Pepsi'ye 1.5 milyon dolara satmak istedi. Pepsi, ezeli rakibini 'sırlarını bana satmak istiyorlar' diye mektupla uyarınca Coca-Cola, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'a başvurdu. Kendilerini Pepsi çalışanı olarak tanıtan FBI ajanları; Joya Williams, İbrahim Dimson ve Edmund Duhaney'i ticari sırları satmak isterken yakaladı. Hırsızlardan Williams, Coca-Cola'nın adı açıklanmayan üst düzey yöneticilerinden birinin asistanı çıktı. Pepsi'nin genel merkezine bir süre önce 'Dirk' imzalı bir mektup geldi. Mektupta kendini üst düzey yönetici olarak tanıtan Dirk, ayrıntılı ve gizli bilgileri Pepsi'ye temin edebileceğini yazdı. Pepsi, Dirk'ün mektubunu aynen Coca-Cola'nın Atlanta'daki merkezine gönderdi. Bunun üzerine Coca-Cola FBI'ya ihbarda bulundu. FBI ajanları Dimson olduğu anlaşılan Dirk ile temasa geçerek elindeki bilgileri inceledi. Dirk, ilk önce 14 sayfalık gizli bilgiyi içeren belgeler sundu. Coca-Cola'ya belgelerin içeriğini anlatan FBI, bunların gerçekten çok gizli şirket bilgileri olduğunu anladı. Sonraki buluşmada Dimson, FBI ajanlarına Coca-Cola'nın test aşaması devam eden yeni bir

içeceğinin numunesini satmak istedi. Dimson, sadece numune için 750 bin dolar istedi. FBI ajanları bütün belgeler ve numune için 1.5 milyon dolara anlaştı. Paranın yatırılacağı banka hesabında Duhahey'in de ismi görüldü. Hesabın ait olduğu adresin de Duhaney'in evi olduğu anlaşıldı. Dimson ve Duhaney de sorgularında numune ve belgeleri Williams'dan aldıklarını söyledi. Üçlü mahkemeye çıkarılırken, Coca- Cola da şirket içindeki güvenlik kameralarının taramasında Willams'ın numuneyi barındıran kutuyu çantasına koyduğu andaki görüntülerini yakaladı. Ayrıca, Williams'ın ticari sırları barındıran dosyaların bilgisayar çıktılarını aldığı tespit edildi.

REKABET ADİL OLSUN

Coca-Cola'yı ticari sırlarının çalındığından haberdar eden Pepsi'nin sözcüsü Dave DeCecco yaptığı açıklamada "Sorumluluk sahibi her şirketin yapacağını yaptık. Rekabet çok sert olabilir ama adil olması gerekiyor" dedi. Coca- Cola sözücüsü Ben Deutsch da Pepsi'ye yardımları için teşekkür etti. Geçtiğimiz yıl Pepsi 32.5 milyar dolar ciro elde ederken, Coca-Cola 23.1 milyar dolar ciroya ulaştı. Net kârda ise Coca- Cola 4.8 milyar dolarla 4.07 milyar dolarlık Pepsi'yi geride bıraktı. Cola, 2005 yılında 20 milyar kasa içecek sattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious