'Rekabet gücümüzü artırmak zorundayız'

'Rekabet gücümüzü artırmak zorundayız' .8484
  • Giriş : 22.03.2008 / 18:49:00

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak zorunda olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak zorunda olduğunu vurgulayarak, "Küresel arenada daha değerli, markalaşmış ürünlerle rekabet etmek zorundayız. Rekabette başarılı olmak için yenilik yapmak zorundayız. Tüm bunlar için daha çok araştırma yapmamız, daha nitelikli iş gücü ile çalışmamız gerekiyor" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak zorunda olduğunu vurgulayarak, "Rekabette başarılı olmak için yenilik yapmak zorundayız. Tüm bunlar için daha çok araştırma yapmamız, daha nitelikli işgücü ile çalışmamız gerekiyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, London School of Economics (LSE) Türkiye Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Şevket Pamuk'un "Bir İktisat Tarihçisi Gözüyle Küreselleşme, Sanayileşme ve Türkiye'de Siyaset" konulu seminere katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye Kürsüsü'nün, Merkez Bankası, TOBB, Aydın Doğan Vakfı ve Akfen Holding'in katkılarıyla açıldığını belirtti. Kürsünün, AB kamuoyunda çağdaş Türkiye algısının yerleşmesi için atılmış önemli bir adım olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kürsü, Türkiye'nin AB'ye katılımı sürecinde siyasetin gölgesinde kalan, ancak her iki taraf için büyük önem taşıyan teknik konuların tartışıldığı bir platform işlevi görecek. Dünyaca ünlü siyaset ve fikir adamlarının okulu olarak bilinen LSE bünyesinde bir Türkiye kürsüsünün kurulmuş olmasının, Türkiye'nin iktisadi, sosyal ve siyasi dönüşümüne yön verecek kanaat önderlerinin yetiştirilmesine katkı sağlayacağı inancındayız."

Türkiye ekonomisinin, dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 7'nci büyük ekonomik gücü haline geldiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, bundan sonraki hedefin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, dünya çapında yatırım ve ticaret ilişkilerini geliştirmek için öncelikle ülkenin kendisini iyi tanıtması ve ülke hakkında tüm dünyanın bilimsel gerçekleri öğrenmesinin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin itici gücü olan özel sektörün söz konusu ihtiyaca kayıtsız kalmasının düşünülemeyeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "LSE'de kurulan Çağdaş Türkiye Çalışmaları Kürsüsü'ne verdiğimiz destek yıllardan beri ihmal edilen bu alandaki faaliyetlerimizin başlangıcı niteliğindedir. Türk özel sektörü olarak, ülkemizin gelişmesinin tek yolunun geleceğimize yatırım yapmak olduğunu biliyor ve üzerimizdeki sorumluluğun gereklerini yerine getirmek için çabalıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious