Rekabet Kurulu'ndan akaryakıtçılara ceza

Rekabet Kurulu'ndan akaryakıtçılara ceza.7808
  • Giriş : 02.12.2008 / 11:36:00

Rekabet Kurulu, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'na, 2 bin 434 YTL idari para cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rekabet Kurulu, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikasına, akaryakıt istasyonlarında kredi kartlı satışlarda komisyon uygulaması ve promosyonun kaldırılmasına ilişkin karar ve eylemlerinin Rekabet Kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle, 2 bin 434 YTL idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, konuya ilişkin yürüttüğü soruşturma sonucunda Eylül 2000'de aldığı kararın sendikaya ilişkin bölümünün Danıştay Kararları ile iptali üzerine ikinci bir değerlendirme yaptı.

Kurul kararına göre, hakkında soruşturma yapılan söz konusu sendikanın akaryakıt istasyonlarında kredi kartlı satışlarda komisyon uygulanması ve promosyonların kaldırılmasına ilişkin karar ve eylemlerinin ilgili pazarda rekabeti sınırlamaya yönelik olduğuna karar verildi.

Kararda şöyle denildi:

''Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'nın bu tür karar ve eylemlerinin, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesi kapsamında ihlal olduğuna, 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca yapılan bildirime zamanında uyarak, gerek üyelerine gönderdikleri yazılar, gerekse basın açıklamalarıyla kredi kartlı satışlarda uygulanacak komisyon oranları ve promosyonlar konusunda bayilerin kendi iradeleriyle hareket etmeleri yönünde açıklamalarda bulunmak suretiyle, ihlale son vermesi ve aynı Kanunun 16. maddesinde yer alan hususlar dikkate alınmak suretiyle takdiren, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'nın 2 bin 433,60 YTL idari para cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*