Rekabet vitrinlere yansıdı

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Okulların açılmasına 2 hafta kala, velilerin okul alışverişleri tamamlama hazırlıkları arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okul alışverişi başlamadan mağazalar vitrinlerini değiştirmeye başladı. Van'da mağazalarda ilkokula yeni başlayan öğrencinin giyim tutarı 25 ile 50, ilköğretim 6. sınıfa başlayan öğrencinin giyimi 40 ile 65 ve lise öğrencisinin giyimi ise 50 ile 80 YTL arasında değişiyor.
Van'da 15 yıldan bu yana Okyanus Giyim Mağazası'nı işleten Erdal Çakar, mağaza vitrinini öğrenci ve öğretmen giyimine göre değiştirirken, vitrinin yanına astığı küçük bir kara tahta ve üzerine yazılanlar dikkat çekiyor. Vitrindeki takım elbiseli bay mankenin elindeki ince değnek küçük kara tahtayı işaret ediyor. Tahtada ise, "Sınıf: Okyanus, Ders: Öğrenci Giyimi, Konu: Kaliteyi ucuza satan tek mağaza" şeklindeki yazı dikkat çekiyor.

Mağaza İşletmecisi Erdal Çakar, okul sezonuna az bir zaman kala öğrenci ve öğretmenlerin dikkatini çekmek için vitrinde böyle bir değişikliği gerçekleştirdiğini söyledi. Çakar, "Bu hemen düşünülecek yapılacak bir şey değil. Vitrin dizaynı yapılamadan önce öğrenci ve öğretmenlerin dikkati nasıl çekilebilir diye düşündüm. Kafamızda değişik şeyler geçti ancak bazı karalamalar yaptık. Bir gün boyunca en son böyle bir karatahtaya karar verdik. Kara tahta kadar üzerine ne yazılması da önemliydi. Yıllarca bu işi yaptığımız için bunu bulmak zor olmadı" dedi.

Okulların açılması ardında Ramazan Bayramı ile birlikte işlerin hareketleneceğini dile getiren Çakar, yazın durgunluğunu bu sezonda atlatmak istediklerini söyledi. Çakar, "Son yıllarda araba ve konut kredilerinin düşmesiyle birlikte belli bir geliri olan insanlar buralara yöneldi. Bu nedenle işler geçmiş yıllar gibi iyi değil fakat çok kötüdür de denilemez. İnsanların temel ihtiyaçları bitmez. Okul giyimi de bu temel ihtiyaçlar içerisinde yer alıyor. Bunun yanı sıra mağaza olarak geniş bir tür ve fiyat yelpazesi var. Bu nedenle her gelir kademesinden müşterimiz var" şeklinde konuştu.

Çakar, mağazalarında ilkokula yeni başlayan öğrencinin tam giyiminin tutarının 25 ile 50, ilköğretim 6. sınıfa başlayan öğrencinin giyiminin 40 ile 65 ve lise öğrencisinin giyiminin ise 50 ile 80 YTL arasında değiştiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious