Rekabetleri Panama'ya yaradı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Venezuela ve Guatemala, sürpriz bir şekilde, haftalardır yarıştıkları BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için Panama'yı aday gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'ye muhalif çıkışlarıyla bilinen Venezuela'nın Guatemala ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için haftalardır yürüttüğü rekabetten Panama kârlı çıktı. Güvenlik Konseyi üyeliği için yarışan Venezuela ile ABD'nin desteklediği Guatemala, bugüne kadar yapılan 47 tur oylamada çoğunluğa ulaşamayınca adaylıktan çekilerek Panama'ya destek verdi. Gelişme, Caracas ve Washington açısından farklı şekillerde yorumlandı. BBC'ye konuşan Venezuela'nın BM Büyükelçisi Francisco Arias, Amerika'ya önemli bir ders verdiklerini, Washington'un ülkeler üzerinde baskı uygulayarak kendi dediğini yaptıramayacağını gördüğünü savundu. Ancak son sekiz ayını Güvenlik Konseyi üyeliğine destek toplamak amacıyla dünyanın dört bir yanında temaslar yaparak geçiren Venezuela lideri Chavez için hem siyasi hem de kişisel bir yenilgi anlamına geliyor. Ayrıca Chavez'in şimdi geri adım atması ve yarıştan çekilmesi, iki hafta önce Venezuela'nın asla teslim olmayacağı ve asla müzakere etmeyeceği yönündeki açıklamalarıyla kıyaslandığında tam bir "U'' dönüşü olarak görülüyor. Venezuela'da muhalefetin hükümetin Güvenlik Konseyi'ndeki sandalyeyi kazanamaması üzerine yoğunlaşması ve seçim kampanyasının ortasındaki Chavez'i vergi mükelleflerinin paralarını denizaşırı seyahatlerde çarçur etmekle suçlaması kuvvetle muhtemel görülüyor. Güvenlik Konseyi'nde 2007-2009 döneminde görev yapacak 5 yeni üyenin belirlenmesi için yapılan ilk oylamalar sonucunda Afrika bölgesinden Güney Afrika, Asya grubundan Endonezya, Batı Avrupa ve diğer ülkeler grubundan ise Belçika ve İtalya, Konsey'in yeni üyeleri olarak seçilmişti. Ancak, Latin Amerika ve Karayip bölgesinden Konsey'e seçilecek geçici beşinci üyelik için Genel Kurul'da şimdiye dek yapılan 47 oylama sonuçsuz kalmıştı. Panama, seçilmesi halinde görev süresi 31 Aralık 2006'da dolacak olan Arjantin'in yerini alacak.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan beşinci üyesinin en uzun süren seçimi 26 Ekim 1979 ve 7 Ocak 1980 tarihleri arasında yine Latin Amerika ve Karayip bölgesinden Küba ve Kolombiya arasında yaşanmıştı. 155 tur devam eden seçimin ardından yapılan anlaşmalar sonucu Küba ve Kolombiya adaylıklarını geri çekmiş ve üyeliğe Meksika gelmişti. Dış Haberler Servisi


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious