Reklam Kurulu ceza yağdırdı

Reklam Kurulu ceza yağdırdı.10756
  • Giriş : 24.10.2008 / 23:08:00

Reklam Kurulu,Eylül ayındaki toplantısında yine ceza yağdırdı. Reklam Kurulu'nun cezaları bu şirketlere kesildi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Reklam Kurulu, Eylül ayındaki toplantısında, Vodafone Telekomünikasyon A.Ş'ye, ''Tüm Hafta Sonu Bedava'' başlıklı kampanyasının reklamlarındaki ifadaler nedeniyle 60 bin YTL idari para cezası ve reklamlarını durdurma cezası verdi.

Reklam Kurulu'nun Eylül ayında yaptığı toplantıda alınan kararlara ilişkin duyurusuna göre, Vodafone'nin kampanyanın reklamlarında ''hafta içi 30 kontörlük konuşana pazar günü bedava'', ''hafta içi 50 kontörlük konuşana tüm hafta sonu bedava'' şeklinde ifadeler kullanılmasına karşın, ''kampanya dahilinde kazanılan ücretsiz konuşma sürelerinin cumartesi ve pazar günleri 600'er dakika ile sınırlı olduğu'' bilgisi ile ''reklama konu kampanyada kazanılan ücretsiz konuşma sürelerinin sadece Vodafone aboneleri ile yapılan görüşmelerle sınırlı olduğuna'' ilişkin tüketicilerin satın alma kararını önemli ölçüde etkileyebilecek ana vaadin istinası niteliğindeki bilgilere, ''ekranda ortalama bir tüketicinin okuyamayacağı hızda ve büyüklükte yer verildiği'' belirlendi.

Tüketiciyi yanıltıcı nitelikte ve mevzuata da aykırı bulunduğu belirtilen bu uygulama nedeniyle firmaya ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ve bu reklamları durdurma cezaları verilirken, firmanın daha önce de yıl içinde aynı nitelikte reklam cezası alması nedeniyle, para cezası 2 katı, 120 bin YTL olarak uygulanacak.

Kurul, Ağustos ayındaki toplantısında da Vodafone dahil 3 telekomünikasyon kuruluşuna, çeşitli reklam kampanyalarındaki uygulamaları nedeniyle yine idari para ve reklamları durdurma cezaları vermişti.

Reklam Kurulu, Eylül ayındaki toplantısında ayrıca, Aze Bilgisayar İletişim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne de ''Herkese Çekilişsiz Kurasız 100 Kontör'' isimli kampanyaya ilişkin reklamlarında, ''ana vaadin istisnası niteliğinde, alt yazı biçiminde yer verilen ve kampanyayla ilgili önemli hususları içeren'' bilgilere, ''açık renkli bir yazı tipiyle ve tüketicilerin değerlendirmesine yetmeyecek bir süre boyunca'' yer verilmesinin mevzuata aykırı bulunması nedeniyle ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para cezası verirken reklamları da durdurma kararı aldı.

Kurul, Atlas On-Line İletişim Sistemleri ve Ticaret A.Ş'nin bazı tanıtım kampanyalarını da ''Telekomünikasyon Kurumu'nun Telekomünikasyon Hizmet ve Altyapı Yönetmeliğince uzak mesafe telefon işletmeciliği ruhsatı sahibi işletmeciler için yasaklanmış olan şehiriçi telefon görüşmesi hizmetinin verildiğine'' ilişkin tanıtım yapılması nedeniyle durdurdu.

Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.'nin, indirimli satış kampanyasında satışa sunulan dizüstü bilgisayara ilişkin reklam metninde ''stok miktarına ve kampanyanın süresine ilişkin bilgiye yer verilmemesi, indirim öncesi satış fiyatı ile indirimli satış fiyatının aynı büyüklükte gösterilmememesi'' nedenleriyle, söz konusu reklamı durduruldu.

Reklam Kurulu, Akbank'a, ''Vatandaşın numarası var Akbank'ta kredisi var… Tek hareketle tek numarayla kredi. Akbank, Türkiye'yi yine bir ilkle tanıştırıyor. Kredi almak için artık bir soru yok, prosedür yok, sadece vatandaşlık numarası var. Şimdi; kredi yazın boşluk bırakın vatandaşlık numaranızı yazın 4425'e gönderin. Akbank'tan ne kadar ihtiyaç kredisi alabileceğinizi anında öğrenin. Kefilsiz hemen kullanın'' reklam kampanyası nedeniyle ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para cezası verirken, reklamları da durdurdu. Kararda, ''kefilsiz kredi kullandırıldığının vaat edilmesine karşın, gerekli belgelerle banka şubelerine başvurulduğunda tüketicilerden kefil talep edildiğinin tespit edildiği'' belirtilerek, söz konusu reklamların yanıltıcı ve aldatıcı nitelikte, mevzuata da aykırı olduğu kaydedildi.

-VAAT ETTİĞİ DOĞAL GAZI GETİRMEYEN FİRMAYA CEZA

Kurul, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye, ''Bosch'' markalı kombi reklamlarında kullanılan ''Hesapladım, hepsinden yüzde 10 daha ekonomik'' şeklinde iddianın herhangi bir bilimsel test sonucu veya rapor ile kanıtlanamamış olması nedeniyle, ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezası verdi.

Çanakkale Doğal Gaz Dağıtım A.Ş'ye de, ''Sokağınıza Doğal Gaz Geleceğini ve Bu Kış Doğal Gaz Kullanabileceğinizi Biliyor Musunuz'' başlıklı broşürü nedeniyle yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para cezası verildi. Karara göre, reklam broşüründe, ''bir sonraki kış mevsimine kadar Çanakkale'ye doğal gaz hizmeti getirileceğinin'' vaat edilmesine rağmen, broşürün dağıtıldığı bazı bölgelere, kış mevsiminin başlamasına karşın doğal gaz hizmeti götürülmediği belirlendi. Bu nedenle, söz konusu reklamların yanıltıcı ve reklam mevzuatına aykırı olduğu kaydedildi.

-ÇOCUK İSTİSMARI SAYILAN REKLAM...

Reklam Kurulu, bazı yazılarda örtülü reklam yapıldığı gerekçesi ile Milli Gazete'yi yayımlayan Yeni Neşriyat AŞ'ye yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para cezası verirken, ''1-2 yaş çocuk grubuna yönelik çocuk slibi reklamında elleriyle göğüs bölgesini kapatan 10-12 yaşlarında bir kız çocuğu görselinin kullanılmasını'' çocuk istismarı saydı

Karara göre, Güneri Tekstil Konfeksiyon San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin, 1-2 yaş grubundaki çocuklar için satışa sunulan ''Çocuk Slip'' adlı ürünün etiketlerinde ve tanıtımlarında, ''ürünle doğrudan ilişkisi olmayan, elleriyle göğüs bölgesini kapatan 10-12 yaşlarında bir kız çocuğu görselini'' kullandığı belirlendi. Bu tanıtımların ''cinselliğin istismar edilmesi suretiyle çocukların ahlaki gelişimlerini olumsuz etkileyecek nitelikte'' ve reklam mevzuatına uygun olmadığı kaydedilerek, reklamlar durduruldu.

Kurul, Antiksaray Gayrimenkul Yatırım İnşaat Tic. ve San. A.Ş.'nin, bazı reklamlarında, ''holding türünde bir yapılanma izlenimi yaratılacak şekilde (Antik Group A.Ş.)'' ünvanını kullandığını; firmanın Hollanda'da satış ofisi olmadığı halde ''Antik Group A.Ş. Ankara Satış Ofisi ve Hollanda Satış Ofisi'' ibarelerine yer vererek ''Türkiye ve Avrupa çapında faaliyet gösteren bir firma'' izlenimi yarattığını belirledi. Yanıltıcı reklam yapması nedeniyle, firmaya, reklamları durdurma ve ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para cezası verildi.

-SİGARAYI BIRAKTIRMA VE OYUNCAK TABANCI REKLAMLARI

Kurul, ''Biorezonans'' uygulamasını ''sigara bağımlılığının kesin çözümü ve bazı hastalıkların da tedavi yöntemi'' olarak gösteren Efsun Turan sahipliğindeki ''EF Biorezonans'' kuruluşuna, iddiaları doğrulayan bilimsel çalışmanın sunulmaması nedeniyle yerel düzeyde 6 bin YTL idari para ve reklamı durdurma cezası verdi.

Aynı iddialarla pazarlanan ''Reset System'' uygulamasının sahibi Seth Müh. Dan. İmalat İth. İhr. Tic. Ankara Genel Sistemler Tas. Ltd. Şti. bünyesindeki ''Reset Sigarasız Yaşam Merkezi''ne de aynı şekilde yerel düzeyde 6 bin YTL ceza verildi.

Reklam Kurulu, ''Koyuncu Elektronik ve Pazarlama'' adlı işletme tarafından yapılan kuru sıkı tabancı reklamlarını ''özellikle gençler ve çocuklar üzerinde şiddete ve silah kullanımına özendirici nitelikte'' buldu ve reklamları durdurdu.

-TURİST DE YANILTICI REKLAMI ŞİKAYET ETTİ

Marmaris'te faaliyet gösteren bir döviz bürosunda döviz bozduran bir turist de ''komisyon alınmaz'' tabelasına karşın kendisinden komisyon alınmasını, Reklam Kurulu'na şikayet etti.

Kurul'un duyurusuna göre, James Tweedie adlı bir turist, Marmariste bulunan Diyar Döviz ve Altın Ticareti AŞ'ye ait döviz bürosunda döviz bozdurdu. Büronun girişinde ''No Commission'' şeklinde İngilizce bir ibare ile döviz alım satım işlemlerinden komisyon alınmadığı şeklinde reklam ve ilan yapıldığı halde, Tweedie'den, 100 İngiliz Sterlininin YTL'ye çevrilmesi karşılığında ''14,84 YTL" komisyon alındığı belirlendi. Komisyon alınmadığına ilişkin reklam ve ilanın yanıltıcı ve aldatıcı nitelikte bulunması nedeniyle, söz konusu döviz bürosuna yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para ve anılan reklamı durdurma cezası verildi.

Kurul, eylül ayındaki toplantısında ayrıca, mevzuata aykırı güzellik ve estetik uygulamaları reklamı yapan 21 merkezin, gıda reklamı mevzuatına aykırı davranan 11 firmanın ve belgelerine aykırı reklam yapan 5 turizm firmasının reklamlarını durdurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*