Reklam Kurulu'ndan THY ve Pegasus'a para cezası

Reklam Kurulu'ndan THY ve Pegasus'a para cezası.8933
  • Giriş : 09.05.2008 / 21:02:00

Reklam Kurulu, THY ve Pegasus Havayolu'na 60 biner YTL idari para ve reklamları durdurma cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reklam Kurulu'nun Nisan ayında yaptığı toplantıda alınan kararlara ilişkin duyuruya göre, THY'nin internet sitesinde ve Skylife isimli derginin Nisan 2008 sayısında yer alan reklamlarda; Türkiye-New York, Türkiye-Chicago, Tunus-İstanbul, Türkiye-Madrid, Türkiye-Barcelona uçuşlarıyla ilgili olarak promosyonlarda belirtilen fiyatlara, "Hopa'dan Batum'a, oradan İstanbul'a 99 YTL", "İstanbul-Hatay hattı açıldı 59 YTL" başlıklı reklamlarda belirtilen fiyatlara ve "Her Hafta Farklı Noktalara Gidiş-Dönüş 111 EURO" başlıklı reklamda belirtilen fiyata, vergiler ve diğer ücretlerin dahil edilmediği belirtildi.
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "Fiyat Etiketi" başlıklı maddesi ile Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliği'ne uygun olmayan bu reklamlar nedeniyle THY'ye 60 bin YTL idari para ve reklamı durdurma cezası verildi.
Aynı şekilde, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş'nin Mart ayında yayımlanan "Şimdi Bilet Ücreti De Yok" başlıklı reklamda "0 YTL'den başlayan fiyatlar" ibaresine yer verildiği ve yurtiçi-yurtdışı uçuşlar için ayrı ayrı olmak üzere yakıt harcı, havaalanı vergisi ve hizmet ücretinin dipnot olarak gösterildiği, reklama ilişkin yazılı açıklamanın da "Pegasus'tan tam 350 bin Bedava Bilet" başlığıyla sunulduğu belirlendi.

Söz konusu kampanyada minimum yurtiçi uçuş ücretinin vergi ve harçlar nedeniyle 34 YTL, yurtdışı uçuş ücretinin ise 50 avro olmasına rağmen hiç ücret ödenmeksizin 350 bin adet bilet alınabileceği yönünde tanıtım yapılmasının yanıltıcı nitelikte olduğu belirtilerek, mevzuata aykırı uygulama nedeniyle Pegasus'a 60 bin YTL idari para ve reklamı durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu, Avea İletişim Hizmetleri'ne de, "Mobil Öğrenci" tarifesi reklamları nedeniyle 126,9 bin YTL idari para cezası ve bu reklamları durdurma cezası verdi.

HÜRRİYET'E ÖRTÜLÜ İÇKİ REKLAMI CEZASI

Reklam Kurulu'nun Nisan ayında yapılan toplantısında, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş'ye, bir alkollü içkinin örtülü reklamını yaptığı için 59 bin 192 YTL idari para ve reklamı durdurma cezası verilirken, bir yıl içinde alınan ikinci reklam cezası olması nedeniyle para cezası, 118 bin 384 YTL olarak uygulanacak.

Yeni Asır gazetesine de bir firmanın örtülü reklamını yaptığı için 5 bin 919 YTL idari para ve örtülü reklamları durdurma cezaları verilirken, fiilin bir yıl içinde ikinci kez tekrar edilmesi nedeniyle para cezası 11 bin 838 YTL olarak uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious