Reklam Özdenetim Kurulu: "Cumhuriyet reklamları normal"

Reklam Özdenetim Kurulu:
  • Giriş : 21.03.2008 / 16:05:00

Cumhuriyet Gazetesi'nin kısa reklam filmine tepki gösterenler, Reklam Özdenetim Kurulu'nu e-posta yağmuruna tuttu. Şikayetleri değerlendiren kurul ise reklamın ayrımcılığa yol açmadığı ve başörtülü kadınları aşağılamadığı yönünde karar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Gazetesi'nin televizyonlarda yayımlanan reklam filmi halkın tepkisini çekiyor. Kulağa hoş gelmeyen ses tonuyla verilen reklamda, çarşaflı bir bayanın ağzından, 'Cumhuriyet kadını yok ediliyor' mesajı veriliyordu.

Türk toplumunda bir bayanın bireysel tercihine saygı gösterilmediği gerekçesiyle yüzlerce vatandaş Reklam Özdenetim Kurulu'nu e-posta yağmuruna tuttu. Kurula yapılan başvuruda reklam filminin Uluslararası Reklam Uygulama Esasları'na uymadığı, 'Başörtülü kadınları aşağıladığı, halkın içinde korku duygusu yarattığı, dini duyguları kötülediği' gerekçesiyle yaptırım yapılması istendi. Başvuruları değerlendiren Reklam Özdenetim Kurulu ise, aldığı karar ile Cumhuriyet Gazetesi'nin reklam filminin toplumda ayrımcılığa yol açmadığını, dini duyguları kötülemediğini açıkladı.

Reklam Özdenetim Kurulu Başkanı Çetin Ziylan ismiyle vatandaşlara gönderilen cevap e-mail'de şu açıklamaya yer verildi: "Kurulumuza Cumhuriyet Gazetesi için hazırlanan reklamlarla ilgili olarak yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilmiş ve aşağıdaki sonuca varılmıştır; Cumhuriyet Gazetesi günlük siyasi bir gazetedir. Toplumumuzun yaşadığı olayları politik değerlendirmelerle okuyucusuna aktarmaktadır. Bunu belli bir yayın politikası doğrultusunda yürütmektedir. Yıllardır değişmeyen bu yayın politikasının ne yönde olduğu da bellidir. Ayrıca her gazete okur sayısını artırmak için kendi hedef kitlesini oluşturabilecek kişilere ulaşmak için tanıtım yapmak durumundadır. Şikayet konusu reklamlarda, toplumca yaşadığımız güncel olaylara değinen ve gazetenin fotoğrafı da gösterilerek Cumhuriyet Gazetesi'nin okunmasını teşvik eden bir mesaj verildiği sonucuna varılmıştır. Reklamın ayrımcılığa yol açtığı, korku duygusu yarattığı, dini inanç ve duyguları kötülediği yolundaki iddialara katılmak mümkün değildir. Çünkü reklamda ele alınan konu, medyada her gün yaygın olarak haber, söyleşi vb. biçimlerde ve daha da sert üslupla yer almaktadır. Bu nedenlerle Cumhuriyet Gazetesi reklâmlarının bu hali ile yayınlanmasında Uluslararası Reklam Uygulama Esasları'na aykırı bir durum görülmemiştir. Kurul görüşünü bilginize sunar, Reklam Özdenetim Kurulu'na göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Reklam Özdenetim Kurulu adına Başkan Çetin Ziylan."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious