Reklamcılar KDV indirimi bekliyor

Reklamcılar KDV indirimi bekliyor .10756
  • Giriş : 22.05.2009 / 17:47:00
  • Güncelleme : 22.05.2009 / 17:47:45

Otomotiv ve beyaz eşya ile başlayan vergi indirimlerinin ekonomiyi hareketlendirmesi diğer sektörlere de cesaret verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Reklamcılar Derneği (IAA), tüketiciyi harekete geçirmek için reklamın kriz döneminde daha kritik bir konuma yükseldiğine işaret ederek hükümete teklif paketi sunmaya hazırlanıyor.

Reklam verenler, reklam ve medya planlama ajansları, gazete ve televizyon yöneticileri ile yapılan toplantılardan çıkan başlıklar bir araya getirildi. Söz konusu başlıklar 2008'deki reklam harcamaları ve 2009'un ilk üç ayına ait veriler ile birleştirildiğinde bazı adımların atılmasına karar verildi.

Bu çerçevede reklamda KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi hükümete sunulacak listenin başına yazıldı. Şirketlerin reklam bütçelerini kısması sebebiyle yılın ilk üç ayında sektördeki daralma yüzde 25'i buldu. IAA verilerine göre en fazla düşüş yüzde 41 ile inşaatta yaşandı. Bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 40 daha az reklam harcaması yapan otomotivciler ikinci sırada yer alırken, finans yüzde 38 daralma gösterdi.

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine duyarsız kaldıkları ve iyi durumdaki şirketlere bile kredi vermedikleri gibi eleştirilere hedef olan bankaların kâr rekoru kırarken tanıtım bütçesinden de kısması manidar bulundu. Artış ise sadece bilgi teknolojilerinde gerçekleşti. IAA Türkiye Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, kriz dönemlerinde en fazla işbirliğinin reklam sektörü ile yapılması gerektiğini, ancak sonuçların çok farklı bir tablo ortaya koyduğunu söyledi.

"Çünkü pazar sığ, markaların sayısı az. Buna karşılık yayıncı kuruluşların sayısı fazla." diyen Yalçındağ, bütçelerin azaldığı da dikkate alındığında var olan rekabetin daha acımasız hale geldiğini kaydetti. 2001'den itibaren her yıl ortalama yüzde 30 büyüme kat eden reklam yatırımlarında 2008 Eylül'den itibaren yüzde 30'lara varan gerilemeler olması Yalçındağ'ın sözlerini teyit eder nitelikte. Sektör, 3,2 milyar TL'lik büyüklüğün yüksek seviyelere çıkarılması için hükümetten destek bekliyor.

REKLAMCILARIN TALEPLERİ

REKLAMDAKİ KDV yüzde 18'den 8'e düşürülsün.

REÇETESİZ ilaçlar ve hastaneler yasası çıkarılmalı. Bu konuda reklam yasakları kalkmalı.

SİYASİ reklamlar televizyonda da yayınlanabilmeli.

GİZLİ reklamlara dönük uygulamalar AB normlarına uyumlu hale getirilsin.

TV kuruluşlarının RTÜK'e ödediği eğitime katkı payı azaltılsın.

GAZETE kâğıt ithalinde ödenen yüzde 8'lik KDV satışta olduğu gibi yüzde 1'e çekilsin.

DERGİLER için PTT abonelik dağıtım sistemi daha etkin hale getirilmeli

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*