Reklamlar gençleri 'sağlıksız' etkiliyor

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

ABD’de çocuk ve gençlerin sağlıksız yaşamı teşvik eden reklamların bombardımanı altında olduğu ve bu durumun sağlıklarını kötü etkilediği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akedeminin "Çocuklar, Ergenler ve Reklam" başlıklı açıklamasında, birçok Avrupa ülkesinde çocuklara yönelik reklamlara kısıtlama ya da yasak getirildiği ifade edilirken, ABD’de ise bebeklerin ve çocukların 6 aydan itibaren reklam sektörünün bombardımanı altında kaldığı vurgulandı.

Çocuklara yönelik reklamların, televizyonun yanı sıra internette, dergilerde, okul servisleri, spor salonları, tuvaletleri ile kitap kapaklarında, her yerde ve her zaman çocuk ve gençlerin karşısına çıktığına dikkat çekildi.

Akademi İletişim Komitesi Başkanı Dr. Donald Shifrin, belli yaşın altındaki çocukların reklamla televizyon programını ayırt edemediklerini söyleyerek, bu bilincin kazandırılmasında anne babalara görev düştüğünü belirtti.

Shifrin, çocuklara yönelik gıda reklamlarında iyiye doğru birtakım değişimler görülmeye başladığını da belirterek, çocuk ve gençlerin sağlığı üzerinde olumlu etkiler oluşturacak bu bilinci arttırmayı umduklarını dile getirdi.

Çocuk Sağlığı (Pediatrics) dergisinin Aralık sayısında yer alan açıklamada, reklamların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmeye yönelik olarak medyada daha fazla eğitici bilginin yer alması çağrısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious