Reklamları eleştirmek için neler bilinmeli?

Reklamları eleştirmek için neler bilinmeli?.12041
  • Giriş : 25.06.2009 / 15:10:00

Herkesin eleştirme hakkı vardır. Günümüzde en kolay işlerinden biri de reklamları eleştirmek. Ama Reklam eleştirmek için mutlaka breif bilmek lazım olduğunu da bilin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Etkili reklamın nitelikleri üzerine verdiği seminerlerle tanınan Fatih Üniversitesi öğretim görevlisi ve Işık Medya Pazarlama ve Işık iletişim şirkleri idarecilerinden Mehmet Özkundakçı, reklamın firmaların imajını yansıttığı için reklamın öneminin hafife alınamayacağına dikkat çekiyor.

Yeni ekonomi döneminde reklamın temel amacının iyi kavranması gerektiğine dikkat çeken ve günümüzün reklam anlayışının 20 yıl öncesine göre farklı olduğunun gözden kaçırılmaması gerektiğini savunuyor.

Reklâmcılığa Giriş adlı kitabında; "Aganigi-naganigi” gibi anlamsız bir ifadenin karşılığında “fındık” dedirten ne idi? “Bırrr.” diyince insanların aklına neden “Coca Cola” geldi? “Yenilik demek Arçelik demek” nasıl dendi? Reklâm ne idi, nasıl gelişti, kuralları neydi? Neden reklâm gerekli ? Reklâm nasıl yapılır, nasıl yönetilir nasıl verimli-verimsiz olur? Herkes reklâm yapabilir mi? sorularına yanıt verirken, reklâmcılık mesleği ile tanışan ve okullarda bunu öğrenmeye çalışanlara repberlik etmeye çalışıyor..

"Reklâmcılık her anlamda derin ve engin bir meslektir" diyen Mehmet Özkundakçı'nın Reklamcılığa Giriş gibi yine Hayat yayınlarından neşredilmiş 'Medya Planlama' adlı kitabı var.

Özkundakçı, kitapları hakkında kendisiyle yapılan bir röportajda, özellikle reklamları eleştirenlerin kulaklarına köpü olacak ifadeler kullanıyor:

> Sizi kitap yazmaya iten sebepler nelerdir?

> Yaklaşık 5 yıldır Fatih Üniversitesi'nde ders veriyorum. Orada verdiğim ders notlarımı kitaplaştırmak ve öğrencilerimle paylaşmak istedim. Hayat Yayınları da bu fikri sahiplendi ve mütevazı bir çalışma ile iki kitabımız çıktı. Bu nedenle daha çok öğrencilerimize hitap eden ve sektörümüzle ilgili genel bilgiler veren dediğim gibi mütevazı bir çalışma oldu.

> Kitap yazmak hele reklam ile ilgili yazmak zor mu?

> Evet. Çok zor. Bir kere kitap yazmak okumaktan çok daha kolay! Günümüzde herkes yazıyor. Okumak ise sanki daha zor hale geldi. Bence yazmaktan çok okumak önemli… Bende böyle bir hataya düştüm. Tek tesellim örgencilerim işte. Ama reklam ile ilgili bir şey yazmak çok su götüren bir olay. Bu sektörde beğenmemek prim yapıyor ve ıs kazandırıyor. Eleştirmek insanları büyütüyor. Bu esasında hem sektörü diri tutuyor hem de sektörü yıpratıyor. Bunun için inatçı insanlar ayakta kalabiliyor. Bir de gerçekten başarılı insanlar ayakta kalıyor. Bunun sebeple bu ısı yazı diliyle anlatmak çok zor. Bunun farkındayım kitaplarla ilgili her turlu eleştiriler yerinde olur bu nedenle. bende hoşgörü ile karşılıyorum. herkes eleştirebilir onun icin. Ben kabul eder miyim onu ben bilirim ama.

> Yani kabul etmez misiniz?

> İşte onu ben bilirim. Herkesin eleştirmeye hakkı vardır. Herkesin her şeyi söylemeye yapmaya hakkı vardır. Ama muhatabınızda böyle bir hakkı olduğunu unutmamalıdır. Benim derslerde anlattığım bir konu var çok önemsiyorum. Reklam eleştirmek için mutlaka breif bilmek lazım. Breif bilinmeden reklam eleştirmek hele hele profesörlerin bunu yapması büyük yanlış. İşin sahibi diyor ki ben böyle bir iş istiyorum derdim bu. Bunun sonucunu da alıyor kendince. Ama biri çıkıyor eleştiriyor breif bilmeden. Bu, bu sektörün hastalığıdır. Reklam yapabilmek breif vermek ile başlar. Breif olmadan gel sana iş yapayım denmez. Hiçbir iş breifsiz başlamaz. Bu nedenle eleştirmek için breif bilmek lazımdır.

> Satışlardan memnun musunuz?

> Reklamcılığa Giriş ikinci baskısını yaptı. Ama satış adedi yakalamak için çıkan kitaplar değil bunlar. Diğer baskılarında içeriği de zenginleştirebiliriz. Bunlar öğrenciler için çıkmış bence bir boşluğu dolduracağına inandığım kitaplar. Ama su an ki durumdan memnunuz. Bir iki üniversitede ders kitabı olarak okutulmaya başlamış bu beni çok memnun etti mesela.

> Bu ilgiyi bekliyor muydunuz?

> Evet. Ben ders anlatmaya başladığımda müfredat olarak takıp edeceğim bir kitap bulamadım piyasada. Bunun için her iki kitapta bu boşluğu dolduracaktır. Üniversitelerde bu dersleri veren hocalarımızın ve öğrencilerin rehber bir kitabı olacağını düşünüyorum.bunun işaretlerini almak beni son derece memnun etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*