Rekor artışla dış ticaret açığı Mayıs'ta dengelenecektir

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dış ticaret açığında Nisan ayındaki rekor seviyedeki artışın, bazı mevsimsel nedenlerden ve Türk Lirası'nın değerli olmasından kaynaklandığını belirterek, bunun Mayıs'ta dengelenebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mayıs'ta ihracatın ciddi bir atağa kalkacağını ve dış ticaret açığında gerileme yaşanacağını ifade eden Tüzmen, Nisan'daki artışta mevsimsel nedenler olduğunu ve Türk Lirası'nın gerçekten çok değerli olduğu dönemlerdeki ihracat rakamlarının buna dayandığını dile getirdi.

Tüzmen, "Şu anda daha iyi bir noktaya gelindi. Program hedefi de olan 79 milyar doların üstünde 80 milyar dolarlık bir ihracat yakalarız diye düşünüyorum. Neresinden bakarsak bakalım bir 120 milyar dolar civarında bir ithalat. Şu anda bu kur içerisinde değerlendirmeler yapılırsa dış ticaret açığımızın biraz daha azalmasını görebiliriz önümüzdeki günlerde. Bu da tabii ödemeler dengesini olumlu bir şekilde etkiler. Cari işlemler açığını aşağı doğru çeker. Bizim beklediğimiz gelişmeler çerçevesinde herhangi bir olağanüstü durum yok" diye konuştu.

Ayrıca, kurdaki artışın sürüp sürmeyeceği sorusuna karşılık Tüzmen, zamanında kurla ilgili çok konuştuğunu, artık bu işi çok bilenlere bıraktığını vurguladı. Tüzmen, "Şimdi o çok bilenlerde şimdi hiç konuşmuyorlar. Onlar tam siper oldular öyle gözüküyorlar. Bence aşırı değerli Türk Lirası normal değerine doğru seyrediyor. Buralarda bir yerde dengelenebileceğini tahmin ediyorum. 1,600'ler civarında. Kur tahmini son derece zor. Ben normal bir seyrine ulaşacağını, bizim açımızdan dışarıdan alacağımız ara mal yerine kendi ara mallarımızı kullanacağız. İstihdama daha olumlu etkisi olacağını düşünüyorum. Bizim özellikle tüketim malları ve başka dışarıdan getirdiğimiz malların ithalatında da daha akıllı bir ithalat yapmamızı sağlayacağını, ithalat rakamlarımızın biraz daha aşağı çekileceğini, ihracat rakamlarının da daha iyi olacağını sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

Tüzmen, önemli olanın bu durumu nasıl idare edebileceğine bakmak olduğunu ve Küçük ve Orta Boy İşletmelerin kapasitesinin artabileceğini, daha sağlıklı olabileceğini, turizme bunun çok daha iyi etkisi olacağını düşündüğünü söyledi. Tüzmen, "Ama gönül isterdi ki bunu planlı bir şekilde yapalım. Biraz piyasa kendi kendini düzeltince acıtıcı oluyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious