Rekor cezada erteleme isteği

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

EPDK'nın kestiği 1,6 milyar YTL'lik cezanın ödenme süresinin dolmasının ardından akaryakıt firmalarını tecil telaşı sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu, akaryakıt dağıtım şirketlerine EPDK'nın kestiği 1,6 milyar YTL'lik cezanın ödenme süresinin dolmasının ardından firmaların Vergi Daireleri'ne tecil başvurusunda bulunduklarını belirtti. Kamu alacaklarının belirli hallerde aylık yüzde 2 tecil faizi uygulanmak suretiyle, 2 yıla kadar tecil edilebildiğine dikkat çeken Arıoğlu, şöyle devam etti:

“Gelir İdaresi olarak, tecil başvurularını tek tek değerlendirir ve şartları uygun olanların taleplerini kabul ederiz. Tecille ilgili işlemler 15 gün içinde bitecek. Borcu tecil edilen şirketler taksitle ödemeye başlarlar. Bu arada mahkemelerden başvurularla ilgili kararlar çıkar ve daha sonra da ona uygun davranılır.”

POAŞ TAKSİT VE ERTELEME İSTEDİ

Petrol Ofisi, EPDK idari para cezasının tecil ve taksitlendirilmesi için Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Petrol Ofisi A.Ş.'nin konuya ilişkin olarak Borsa Başkanlığı'na gönderdiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“EPDK tarafından uygulanan idari para cezalarının iptali ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin olarak daha önce Danıştay nezdinde açılmış bulunan davaların henüz sonuçlanmamış olmaları nedeniyle, şirketimizin açmış olduğu davalardan kaynaklanan tüm hakları saklı kalmak kaydıyla söz konusu idari para cezalarının tecil ve taksitlendirilmesi talebiyle Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious