Rekor sayıda İngiliz ülkesini terketti

Rekor sayıda İngiliz ülkesini terketti .12674
  • Giriş : 30.08.2007 / 15:17:00
  • Güncelleme : 30.08.2007 / 15:58:08

Son yıllarda İngilizlere bir haller oldu. Rekor sayıda İngiliz vatandaşı, daha iyi bir yaşam için ülkelerini terkediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'de İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir raporda, daha iyi bir yaşam için ülkeyi terkedenlerin sayısı geçen yıl 385 bine çıkarak rekor seviyeye ulaştı.

Göç edenlerin sayısının 385 bine ulaşması, her 150 kişiden birinin yeni bir hayat için ülkeden ayrıldığı anlamına geliyor. İngiltere'yi terkedenlerin gittikleri ülkelerin başında ise Avustralya geliyor.

Yaşanan göçün asıl nedenleri arasında giderek yükselen ev fiyatları, suç oranlarının artması ve yurtdışındaki daha iyi çalışma koşulları gösteriliyor. Bu gibi sebeblerin yanı sıra ülkede sayıları giderek artan göçmen nüfus, düşük hava sıcaklıkları, çalınan vergiler ve dürüst olmayan politikacılar olarak sıralanıyor. 1 milyon 300 bin ile en fazla İngiliz vatandaşın bulunduğu Avusturalya, izlediği politikasıyla İngilizce bile genç göçmenleri davet ediyor.

İngilizlerin ülkelerini terketmeleriyle birlikte İngiltere'ye gelen göçmenlerin sayısında da artış var. Son bir yıl içinde İngiltere'ye giriş yapanların sayısının 574 bin olduğu belirtildi. Vatandaşları daha iyi ekonomik şartları olan ülkelere yöneldiğini anlatan Göçmenlik Bürosu'ndan Andrew Green, birçok vatandaşın yurtdışında yaşamak istediğini belirterek, istatistiklerin İngiltere'nin önemli bir gerçeğini yansıttığını dile getirdi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Nüfus Sayımı Vakfı'ndan David Nicholsan ise, İngiltere'de yaşam kalitesinin giderek düştüğünü, kuyrukların ve kalabalıkların vatandaşları bıktırdığını söyledi. Bu arada 1 milyon 300 bin ile en fazla Avustralya'ya akın eden İngilizlerin gittiği diğer ülkeler sırasıyla İspanya, Amerika, Kanada ve Güney Afrika olarak sıralanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious