Rekorlarıyla, gaflarıyla Celaleddin Cerrah!

Rekorlarıyla, gaflarıyla Celaleddin Cerrah!.10602
  • Giriş : 13.06.2009 / 11:35:00
  • Güncelleme : 13.06.2009 / 12:49:53

Celaleddin Cerrah İstanbul'dan rekorla ayrılırken yaptığı gaflar ve aldığı tepkilerle hatırlanacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Emniyet Müdürü Cellalletin Cerrah, Osmaniye'ye vali olarak atandı. İstanbul'da görev yapan en genç emniyet müdürü olma ünvanını elinde bulunduran Cerrah, İstanbul'da en uzun görev yapan emniyet müdürü ünvanını da kazandı.

İşte Cerrah'ın Emniyet Müdürlüğü görevi boyunca yaşanan önemli gelişmelerden bazıları:

Celalettin Cerrah, İstanbul'da en genç ve en uzun görev yapan il emniyet müdürü oldu. Celalettin Cerrah, 4 Mart 2003'te Sivas'tan İstanbul'a atanmıştı.

Üniformasıyla İstanbul'a gelen Cerrah, Sivaslılar tarafından Çamlıca gişelerinde davul zurnalarla karşılanmıştı. Görev yaptığı dönemde birinci yılını doldurmadan El Kaide saldırıları gerçekleşti.

15-20 Kasım'da Sinagog ve bir banka şubesine yapılan bombalı saldırılar sonrası saldırıların önüne geçilemediği gerekçesiyle eleştirildi ancak saldırganların kısa sürede yakalanması hanesine artı puan olarak yansıdı.

Göreve gelişinin birinci yılında NATO zirvesi İstanbul'da yapıldı. 2004 yılındaki NATO zirvesinde alınan güvenlik önlemleri nedeniyle ABD eski Başkanı George Bush'tan teşekkür mektubu aldı.

2007 yılında öldürülen Hrant Dink cinayetinde alınan ihbara rağmen koruma önlemi alınmadığı için eleştirilmişti.
Hakkında soruşturma açıldı. Müfettişler tarafından ifadesi alınan Cerrah'ın hakkında dava açılmamıştı.

27 Temmuz 2008 yılında Güngören'de 10 dakika arayla meydana gelen iki ayrı patlamada 1'i doğmamış bebek 17 kişi ölmüş, 90 kişi de yaralanmıştı.

Patlamaya el yapımı parça ve basınç etkili cep telefonları ile anahtar sistemi kurulan, patlayıcı madde olarak TNT kullanılan el yapımı bombalar olduğu, bombaların parça etkisini sağlama amacıyla metal vidaların ve bombanın içine yerleştirildiği beton çöp kutusunun parçalarının kullanıldığının tespit edilmişti.

Taksim Meydanı'na çıkarak 1 Mayıs'ı kutlamak isteyen bazı sendikalarında aralarında olduğu gruplara izin verilmemişti. Meydana çıkmak isteyen gruplara polis müdahale etmişti.

Cerrah'ın görev yaptığı 6 yılda, özellikle toplumsal olaylarda polis orantısız güç kullanmakla suçlandı. 1 Mayıs olaylarına "orantısız güç" ve "makul sayı" tartışmaları damga vurmuştu.

CERRAH, ATAMAYI YURTDIŞINDA ÖĞRENDİ

Cerrah atamasının yapıldığı haberini İspanya'nın Barselona'da kentinde öğrendi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah yurt dışında olduğu sırada öğrendiği önemli haberler sadece bu değildi.

Bir dönem yurt dışına çıktığı sırada İstanbul'da önemli olaylar meydana geldi. 15 Kasım 2003'de meydana gelen patlamalar esnasında Türkiye-Letonya milli maçını izlemek için yurt dışındaydı.

Cerrah'ın ikinci yurt dışı gezisinde ise tuttuğu takımın stadında çarşı grubu üyesi Ferdi Aslan tabancayla öldürüldü.

Beşiktaş-Kayseri maçında meydana gelen olay esnasında Cerrah yardımcıları ile birlikte yurt dışındaydı. Cerrah'ın 19 Ocak 2007'de gerçekleştirdiği yurt dışı gezisinde ise Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürüldü. Türkiye gündemini sarsan cinayet esnasında Cerrah Hollanda'daydı.

Cerrah 15-20 Kasım terör olayları sonrası suçu basına atmış ve büyük bir tepki çekmişti. Olaylar sonrası failleri elinden kaçıran polis suçu polisin üzerine atmış ve bu olaylar ardından Cerrah ziyaretleri ile medyadan özür dilemişti. Cerrah'ın ikinci gafı ise kızları ile ilgili oldu.

Cerrah'ı Savaş Ay'a verdiği röportaja ilkokuldan beri kızlarına ateş etmeyi öğretmesiyle övündüğünü söyledi. Cerrah, "Hem ateş etmek rahatlatır insanı... Patlayan tabanca sesi huzur verir bizim gibilere; stresini alır," diyordu.

Üçüncü gaf ise Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden gençlere vatandaşın saldırması sonrası oldu. Cerrah linç girişimini "Vatandaşlar haklı olarak tepki göstermişler. Güzel bir tepki," diyerek övmüştü. Bu övgünün ardından İsmail Ağa cemaatinden Bayram A'yı öldürülen Erdal B linç edilerek öldürüldü.

Cerrah'ın gafları gündem oluştururken Hrant Dink cinayeti ile ilgili de "Bu cinayet örgüt işi değil, milliyetçi duygularla işlenmiş" cümlelerini kullandı. Cerrah ayrıca Organize Şube Müdürlüğü tarafından "Yeşil" olarak bilinen Mahmut Yıldırımın oğlu Murat Yıldırım'ın yakalanmasından sonra geldi.

Cerrah gazetecilerin "operasyon esnasında yeşil kaçtı mı" sorusuna "Ölen biri nasıl kaçsın" diyerek henüz öldüğü kesinleşmeden bunu söylemesi tepki çekmişti. Cerrah, ayrıca Etiler'de başı gövdesinden ayrılmış şekilde bulunan Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili Ayşe Arman'a verdiği röportaj da "kızlarına sahip çıksaymış" denildiği ileri sürüldü. Cerrah eleştirilerin ardından yanlış anlaşıldığını ifade
etmişti.

CELALETTİN CERRAH DÖNEMİNDEKİ ÖNEMLİ OPERASYONLAR

Celalettin Cerrah'ın görev yaptığı süre içerisinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü önemli operasyonlara da imza attı.

1- Urfi Çetinkaya 4 ton uyuşturucu ile yakalandı,
2- 7 yılda 12 ton eroin ele geçirildi,
3- El-Kaide operasyonları (15-20 Kasım saldırılarını düzenleyen hücreleri tamamını yakaladı),
4- Sedat Peker, Kürşat Yılmaz, Söylemezler çetesi, Sedat Şahin'e yönelik operasyonlar,
5- Kapkaç çetesi lideri Fırat Delibaş'ın çetesinin çökertilmesi,
6- Uzan'lar operasyonu,
7- MLKP operasyonu,
8- DHKPC operasyonu,
9- Araç kundaklayan terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar,

Öte yandan Cerrah'ın görev süresi boyunca Cumhuriyet savcılarının talimatı ile gerçekleştirilen Ergenekon operasyonları kapsamında çeşitli dalgalarda çok sayıda önemli isim gözaltına alındı.

CERRAH'IN ÖZGEÇMİŞİ

Celalettin Cerrah, 1953 yılında Konya ili Akşehir ilçesinde doğdu. 1974 yılında Polis Akademisi'ni bitirdi. Komiser Yardımcısı olduktan sonra Emniyetin çeşitli birimlerinde çalıştı. 1989 yılında Mardin İl Emniyet Müdürü olarak atandı, daha sonra sırasıyla 1990 yılında Batman İl Emniyet Müdürlüğü, 1991-1992 yıllarında Siirt İl Emniyet Müdürlüğü, 1992-1995 yıllarında Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü, 1997-2000 yıllarında Sivas İl Emniyet Müdürlüğü, 2000-2001 yılları arasında Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcılığı, 12 Aralık 2001 ve 04.03.2003 tarihleri arasında Sivas İl Emniyet Müdürlüğü görevini yaptı.

04.03.2003 tarihli Bakanlık onayı ile İstanbul İl Emniyet Müdürü olarak atandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*