Rektör Alıcı'ya öğrenci protestosu

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Rektör Alıcı'ya öğrenci protestosu: "Yakalarınıza apoletler taktınız"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Protestocu gençler bir süre konuşturmadıkları Alıcı'ya, "Yakalarınıza apoletler taktınız." şeklinde bağırdı. Bunun üzerine bazı görevliler, öğrencilerin üzerine yürüyerek tartaklamak istedi. Protestocu öğrencilerin sözcüsü Volkan Işıl, "Üniversiteleri Nazi kamplarına çevirecekler" dedi.
DEÜ rektörlük binasında yapılan Aile Hekimliği Forum'unda Düzce ve Eskişehir'deki uygulamalar ele alındı. Forum öncesi kürsüye çıkarak bir konuşma yapmak isteyen Rektör Emin Alıcı, konuşmasına başladığında arka sıralarda oturan bir grup öğrenci alkışlı protestoya başladı. Rektör Alıcı'yı eleştiren öğrenci Volkan Işıl, üniversite görevlileri tarafından tartaklanmak istendi. Öğrenciler adına bağıran Işıl, "Demokrasiye inanan gençleri okuldan attınız. Yakalarına apoletler taktınız" diye bağırdı.
Bazı görevlilerin tartaklamak istediği öğrenciler salondan dışarı çıktı. Öğrencilerin salondan ayrılması sonrası konuşan Alıcı, ülkeyi bölüp parçalamak isteyen birilerinin posterlerini asmak isteyenleri okuldan atmaya devam edeceğini söyledi. Alıcı, "Ben bu ülkede doğdum, bu ülke benim. Ben, bu ülkenin bölünmezliğinden yanayım. Ben, bu ülkeyi savunmaya devam edeceğim. Tek başıma olmam hiç umurumda olmayacak. Bu ülkeden başka bir ülkem yok. Ülkemin bölünmez bütünlüğü benim için bütün değerlerden daha önemlidir. Bu konuda taviz vermeyeceğim. Yuhalanmaktan da kurşunlanmaktan da çekinmiyorum." dedi.

Geçen yıl 12 öğrencinin muhtelif suçlardan ceza aldığını ifade eden Rektör Alıcı, hiç birşeyin göründüğü gibi olmadığını, bir suçun işlendiği zaman cezasının gerektiğini söyledi. Üniversiteden atıldığı iddia edilen Prof. Dr. İzge Günal için sorulan bir soruyu da cevaplayan Rektör Alıcı, "Hiçkimse atılmadı ama kimse bu konuyu bana sormadı. Bir suç işlendiği zaman cezası gerekiyor. Kimse, gazetecileri çağırarak kendisine ders veren öğretmenini küçük düşürme hakkına sahip değil. Hekimlik yaptığım saatleri kimse satın alamaz. Odama herkes istediği zaman girebilir. Prof. Dr. İzge Günal bugün de görevinin başındadır. Son zamanlarda her yayın organında bana karşı yazılar çıkıyor, bugün bunu konuşmak istemiyorum. Bu üniversiteden kimse atılmadı ama gürültüsü çok çıktı. Zahmet edip de bir sorar insan, doğrusu nedir diye." dedi.
Rektörün isim vermeden eleştirdiği Prof. Dr. İzge Günal, aynı koridorda görev yaptığı Rektör Emin Alıcı ile görüşmek için randevu istemiş ancak randevu talebine 17 gün geçtiği halde cevap verilmeyince bir hastaymış gibi rektörden randevu alarak görüşebilmişti. Prof. Dr. Günal, bunun için 90 YTL muayene ücreti ödemişti. Bu ilginç olay basına yansımıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious