Rektör Aşkın davası, 26 Mayıs'a ertelendi (2)

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Çete suçundan yargılanan Van Rektörü Yücel Aşkın ve arkadaşlarının davasına Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tanıklar, mahkeme başkanın sorduğu sorulara genellikle "Bilmiyorum, hatırlamıyorum" şeklinde cevaplar verdi. 32 tanık dinlenirken 47 tanık ise mahkemeye yazılı ifade verdi. Rektör Aşkın'ın duruşması 26 Mayıs 2006 tarihine ertelendi.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ve arkadaşlarının çete davasının 14. duruşmasına bugün öğleden sonra 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme, Başkan İlhan Kaya, üyeler Vahit Baltacı ve Muharrem Ballı ile Savcı Metin Dikeç tarafından yürütüldü.

Duruşmaya, 'Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacı ile örgüt kurmak, örgütün işleyişi çerçevesinde ihalenin edinimine fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik yapmak, görevi kötüye kullanmak, gizli ve kişisel veriler toplayarak özel hayatın gizliliğini ihlal etmek ve ayrımcılık yapmak" suçlarında yargılanan Rektör Aşkın ile birlikte Rektör yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Hasan Ceylan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz, YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Işık Tepe, Genel Sekreter Yardımcısı Salih Yurtkuran, Yazı İşleri Şube Müdürü Şükran Yurtkuran, Bilgisayar İşletmeni Bilent Şahin, Üniversite Güvenlik Birimi Müdürü Saffet Kara ve İspanyol Expansion Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral katıldı.

Önceki duruşma sonunda sanık avukatlarının tanık sıfatı ile dinlenmesini istediği kişiler mahkemede dinlendi. Tanık olarak dinlenen kişiler mahkeme heyetinin sorularına genellikle, "Bilmiyorum, hatırlamıyorum. duymadım. İlgim yok" şeklinde cevaplar verdi.

YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi için 1998 yılında yapılan tıbbi cihaz alımı ihalesinin edinimine fesat karıştığı gerekçesiyle Rektör Aşkın hakkında 5 Nisan 2005 günü soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın devamında ihale ile ilgili savcılığın üniversiteden belge talebi karşılıksız kalınca mahekeme kararı ile Rektör Aşkın ve yardımcılarını makamlarında ve evlerinde yapılan aramalarda ihale ile ilgili belgelerin yanısıra öğretim üyeleri hakkında yasal olmayan fişleme dosyaları ele geçirilmişti. Rektör Aşkın soruşturma kapsamında 14 Ekim 2005 günü tutuklanmış, 13 Kasım günü kendisi ile aynı suçtan tutuklanan Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın cezaevinde intihar etmesi üzerine rahatsızlanan Aşkın, hastaneye kaldırılmıştı. Hastanede tedavisi devam eden Aşkın, 29 Aralık günü yapılan 2. duruşmada tahliye edildi. Aşkın, tahliye edildikten 4 gün sonra hastaneden taburcu oldu. Aşkın, taburcu olduktan sonra Ankara ve İstanbul'a geçerek eşi ile birlikte kendisini destekleyen başta CHP ve YÖK olmak üzere çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve medya kuruluşlarını ziyaret etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious