Rektör ataması tasarısı Meclis'te

Rektör ataması tasarısı Meclis'te.23477
  • Giriş : 12.06.2008 / 21:36:00

TBMM Genel Kurulunda, yeni kurulan devlet üniversitelerine rektör atanması ile profesörlük ve doçentlik atamalarını yeniden düzenleyen kanun tasarısının görüşmelerine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarı üzerinde Hükümet adına söz alan Çelik, yeni kurulan üniversitelere rektör ataması ile ilgili düzenlemelerin bazılarının dönemin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadığını, bazılarının da Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini söyledi.

Çelik, 1992'de kurulan 22 üniversitenin rektör atamasının, Milli Eğitim Bakanı ve Başbakanın teklifi ve Cumhurbaşkanının onayıyla yapıldığını belirten Çelik, "Bizim şu anda da yaptığımız odur" dedi.

Çelik, rektör atamasına ilişkin kanunu iptal eden Anayasa Mahkemesi raportörünün yazdığı 167 sayfalık görüşünde, kanunun lehinde görüşler beyan etmesine rağmen, Yüksek Mahkemenin kanunu iptal ettiğini bildirdi.

"Anayasa Mahkemesi kararları bizi bağlar, ancak bu o kararın doğru olduğu anlamına gelmez" diyen Çelik, raportörün görüşünün hukuki, Anayasa Mahkemesinin kararının ise siyasi olduğunu kaydetti.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından, birleşimi 17 Haziran Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious