Rektör: Başörtüsü yasağı antidemokratik

Rektör: Başörtüsü yasağı antidemokratik.15031
  • Giriş : 12.06.2009 / 15:00:00

Mardin Artuklu Üniversitesi, şimdi de başörtüsü konusundaki özgürlükçü tavrı ile dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Atatürk Kültür Merkezi'nde ÖSS bina ve salon sorumluları ile toplantı düzenleyen Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, ÖSS'deki başörtüsü yasağını antidemokratik buldu.

Rektör Omay, kız çocuklarının zor şartlar altında okula gönderildikleri bir bölgede üniversite okumak isteyen kızlara başka bir engelin çıkarılmasının anlamsız olduğunu söyledi.

ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ÜNİVERSİTE

Artuklu Üniversitesinin kılık kıyafet konusu olmak üzere diğer bütün konularda özgürlükçü üniversite tavrını bütün Türkiye'nin bildiğini ve bunu savunduklarını dikkat çeken Omay, "Sadece bizim üniversite ile ilgili bir sınav söz konusu olsa dahi ÖSYM'nin bu kitapçıkta vurguladığı ve insan haklarına aykırı antidemokratik bazı önerilerde bulunduğu konulara başörtüsü de dâhil olmak üzere katılmam mümkün değil.

Zaten Ankara'daki toplantılarda da kendilerine söyledim. Ama buna uymadığımız takdirde muhtemelen sınava girecek olan öğrencilerimiz hakkında tutulacak tutanaklarla mağduriyet söz konusu olacaktır. Kişisel olarak antidemokratik bulmama rağmen âcizane olarak bu karara uymamız gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*