Rektör Giresun'a Kolordu istedi

Rektör Giresun'a Kolordu istedi.12972
  • Giriş : 14.01.2009 / 18:34:00

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, her geçen gün büyüdüklerini belirtirken TSK'dan da ilginç bir talepte bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, her geçen gün büyüdüklerini ve daha önce kurulmuş bazı üniversiteleri geride bırakma başarısı gösterdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Öztürk, Rektörlükte düzenlediği basın toplantısında, üniversitenin 2008 yılı faaliyetlerini değerlendirdi.

Bütçeleri doğrultusunda, geçen yıl il ekonomisine 25 milyon TL girdi sağladıklarını bildiren Prof. Dr. Öztürk, ''Öğrenci sayımız 11 bin 910'a ulaştı. Bunun 6 bin 600'ü kent merkezinde oturuyor. Kent merkezinde yaşayan her 100 kişiden 8'i üniversitemiz öğrencisi'' dedi.

Bunun yeterli olmadığını, kent merkezinde öğrenci sayısını 15 bin dolayına çıkarmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

''Aynı zamanda öğrenci sayısını ilçelerde de artırmayı hedeflemekteyiz. Giresun'da öğrenci hareketliliği hiç bitmesin diye yaz okulu dahi açtık. Öğrenci sayısındaki artışa paralel olarak yurt sorunu yaşanmaya başlandı. Yurt sorunu çözümlenmezse önümüzdeki dönem yeni öğrenci alamayacağız. Bizim için yurt sorunu esastır. Çünkü öğrencinin ailesi çocuğunun güvenli, huzurlu olarak kalacağı yeri ister.

Bu yoksa bir kıymeti, değeri olmaz. Kaldı ki YÖK'te yurt sorununu bir esas olarak görüyor. Yurt sorunu hukuksal olarak bizi ilgilendirmese bile çözüm için biz de çalışıyoruz.''

Prof. Dr. Öztürk, Güre Yerleşkesi'ne yeni bir rektörlük binası yapacaklarını ve bunun ön hazırlıklarına başladıklarını, mevcut rektörlük binasını da sanatsal faaliyetlerde kullanmayı düşündüklerini ifade ederek, tıp fakültesini en kısa sürede kendi imkanlarıyla hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

-''KARADENİZ BÖLGESİ'NE KOLORDU KURULMALIDIR''-

Karadeniz coğrafyasının çok önemli bir hale geldiğini, ABD'nin bu kıyılarda askeri bir yapılanmaya gittiğini ifade eden Prof. Dr. Öztürk, şöyle konuştu:

''TSK, Ege Ordu'ya benzer bir oluşuma giderek Karadeniz Bölgesi'nin orta kesimine, muhtemelen de Giresun'a bir kolordu kurması gerekmektedir. ABD, Karadeniz kıyılarında bir askeri yapılanmaya gitme ihtiyacı konusunu belirtmişken, Türkiye'nin Karadeniz'de kıyısı olan bir ülke olarak bu yönde bir ihtiyaç hissetmemesi veya böyle bir yapılanma ihtiyacı duymaması bana göre eksik bir yaklaşım olacaktır.

Ben bu işin uygulamasında yokum, ama bu alanda çalışan bir akademisyen olarak böyle bir yapılanmanın yararlı ve gerekli olduğu kanaatini taşıyorum. Biz görüşlerimizi söyleriz, düşüncelerimizi aktarırız. Ancak hayata geçirilmesi bizim dışımızdadır.''

Prof. Dr. Öztürk, daha önce konuyla ilgili kendi web sitesinde açıklama yaptığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*