Rektör Gökçebay'ın 2 oy öfkesi

Rektör Gökçebay'ın 2 oy öfkesi.10695
  • Giriş : 26.11.2008 / 10:54:00

2007'de 2 oy almasına karşın Kastamonu Üniversitesi'ne rektör atanan Gökçebay'dan sonra üniversiteden 18 hoca atıldı veya istifa etmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2007'deki seçimde 2 oy almasına karşın Kastamonu Üniversitesi'ne rektör atanan Gökçebay, bu hınçla üniversitede dikta rejimi kurdu. Üniversiteden son 1 yılda 18 hoca atıldı veya istifa etmek zorunda kaldı

Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne 2007'de atanan Prof. Bahri Gökçebay'a ne profesör, ne doçent, ne de araştırma görevlisi dayanabiliyor. Baskılara dayanamayan 18 öğretim elemanı, son 1 yıl içinde ayrılmak zorunda kaldı. İstifa edip meslektaşlarının temsilciliğini üstlenen Doç. Dr. Muammer Nurlu, “Rektör üniversiteyi darbe mantığı ile yönetiyor. Rektörün kafasına uymayan öğretim görevlileri çeşitli bahanelerle okuldan uzaklaştırılıyor” dedi.
Gökçebay'ın 2007'deki rektörlük seçimlerde 2 oy almasına karşın Cumhurbaşkanı Sezer tarafından rektör olarak atanması çeşitli tartışmalara neden olmuştu.

KAPIKULU İSTİYOR

Üniversiteden istifa eden Doç. Dr. Muammer Nurlu, seçimlerde kendisine 2 oy çıkmasının ezikliğini yaşayan Gökçebay'ın yetkisini kişisel kin ve nefrete alet ettiğini söyledi. Nurlu, “Rektör üniversitede sözünden çıkmayan 'kapıkulu öğretim üyeleri' istiyor. Baskılarla hocaların gözünü korkutmaya çalışıyor. Elbette kararlar İdari Mahkeme'den dönecektir. Ama dönse ne olacak. Rektörün bir dakikada aldığı kararı 3 - 4 ayda düzelteceksiniz. Döndüğünüzde sizi yetkisini kullanarak yine başka bir yere sürecek. Kastamonu Üniversitesi hak hukukun işlemediği, kamu yararının gözetilmediği bir üniversite haline gelmiştir” diye konuştu.

ZORAKİ YARDIM

Nurlu, Gökçebay'ı mahkeme kararlarını uygulamamakla da suçladı: “Görevinden uzaklaştırılan Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Arife Kasım, mahkeme kararıyla eski görevine döndüğünde yeniden Eğitim Fakültesi'ne sürüldü. Yrd. Doç. Dr. Bahattin Aydınlı'nın isteği dışında maaşından para kesilerek Kastamonu Spor'a yardım yapıldı. Nurlu, 2 öğretim görevlisinin haksız biçimde ilişiklerinin kesilmesine karşı çıkınca da Kastamonu'ya 4 saat uzaklıktaki Cide Meslek Yüksekokulu'na sürüldü. Nurlu, üniversite oluşan öğretim görevlisi açığının ise uzmanlık alanı olmayan kişilere ders verdirilerek kapatılmaya çalışıldığını öne sürdü. Rektör Gökçebay ise Nurlu'nun iddialarına cevap vermekte kaçındı.

Şiir yazanı kovdu

Rektör Gökçebay'ın sürgüne gönderdiği bazı akademisyenler şunlar:

Doç. Dr. Bünyamin Çağlayan: TİKA tarafından yurt dışında görevlendirildi. İzin verilmedi ve emekliliğe zorlandı. Yrd. Doç. Dr. Emin Baydıl: Şiir yazıyor diye rektör tarafından fakülte ile ilişiği kesildi. Mahkeme kararıyla döndü. Stresten hasta oldu. Tedavi görüyor. Prof. Meğal Uysal (Eğitim Fakültesi Dekanı): Göreve yeni rektör tarafından getirilmesine rağmen rektöre 4 ay dayanabildi ve istifa etti. Yard. Doç. Dr. Nazmiye Kervan: Baskılara dayanamayıp başka üniversiteye geçti.


Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*