Rektör: "Kanun neyi emrediyorsa onu yapacağız"

Rektör:
  • Giriş : 27.02.2008 / 13:34:00

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde iki öğrenci grubu arasında çıkan başörtüsü gerginliği.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde iki öğrenci grubu arasında çıkan başörtüsü gerginliği, başörtülü öğrencilerin okuldan ayrılmasıyla sona erdi.

Üniversite Rektörü Mehmet Salih Çelikkale, YÖK kanunundaki ek 17. Madde'ye ilişkin değişikliği bekleyeceklerini belirterek, "Kanun neyi emrediyorsa onu yapacağız." dedi.

Rektörlüğün emri ile bugün kampüse başörtülü giren öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Okul önünde toplanan yaklaşık 30 kişilik bir grup, Türk bayrağı açarak "Türban dışarı" diye slogan attı. Olup bitenleri önce uzaktan izleyen başörtülü öğrenciler ve bu öğrencilere destek veren diğer öğrenciler daha sonra "Türbana özgürlük" diye slogan atmaya başladı. Başörtüsü karşıtı öğrenciler, başörtülü öğrencilerin bulunduğu yere gelerek protestolarını sürdürdü. Daha fazla gerginlik olmasını istemeyen başörtülü öğrenciler kampüsten dışarı çıktı. Başörtülülüre destek veren bazı öğrenciler ise olayı dışardan gelen başka üniversitelerin öğrencilerinin çıkardığını iddia etti.

Eylemlerin ardından basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Mehmet Salih Çelikkale, üniversitelerinde sorun olmadığını söyledi. Çelikkale, "Öğrenciler kampüs içine türbanla girebiliyor. Ancak derslere giremiyorlar. Kanunlar neyi emrediyorsa onu yapacağız. Bu tartışmalarda hoşgörü çerçevesinde olacak. Bazı öğrenciler türbanlı öğrencilerin içeri alınmasına tepki gösterdiler. Öğrencilere gerekli açıklamalar yapıldı. Bundan sonra öğrenciler derslere türbansız girecek.17. Madde'nin çıkmasını bekleyeceğiz. Ondan sonra duruma bakacağız. Öğrencilerimiz bundan sonra aynı sınıfta yan yana derslere girmeye devam edecek." diye konuştu.

Rektör Çelikkale, olayı dışarıdan gelen bazı öğrencilerin provoke ettiği yönündeki iddiaları araştıracaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious