Rektör Yücel Aşkın'a Yargıtay'dan şok

Rektör Yücel Aşkın'a Yargıtay'dan şok.14124
  • Giriş : 20.03.2009 / 01:23:00
  • Güncelleme : 20.03.2009 / 00:02:19

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a kötü haber.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay, Aşkın hakkında 'Tarihi eser kaçakçılığı' suçundan verilen 'beraat' kararını bozdu.

Yargıtay'dan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a 'üzücü' haber geldi. Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi, eski Rektör Aşkın hakkında 'Tarihi eser kaçakçılığı' suçundan verilen 'beraat' kararını, 'usul' yönünden bozdu. Van 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin 'beraat' kararının temyiz incelemesini yapan Yargıtay, 'yeterli bilirkişi incelemesi yapılmadan hüküm kurulduğu' kararına vardı.

Arkeolog incelesin

Van 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına uyarsa, yargılamada başa dönülecek ve dava konusu bin 19 eser, uzman bilirkişi tarafından incelendikten sonra yeniden karar verilecek. Yerel mahkeme ilk kararında direnirse, dava nihai kararı verecek olan Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderilecek.
Oybirliği ile verilen karar, Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 'beraat' kararına yaptığı itiraz üzerine alındı. Dosyayı inceleyen Yargıtay, Aşkın'ın evindeki tarihi eserlerin, arkeoloji ve sanat tarihi alanında uzman bilirkişiler tarafından incelenmediğini saptadı.

Bu durumu 'usul eksiği' olarak belirleyen Yargıtay, yerel mahkemenin 'beraat' kararını bozdu ve suça konu eserlerin uzman bilirkişi heyeti tarafından incelendikten sonra karar verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Evinde 1019 tarihi eser bulunmuştu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü Yücel Aşkın hakkında, 2005 yılında evinde yapılan aramada bulunan bin 19 tarihi eserle ilgili olarak 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet' suçundan dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*