Rektörlere manidar teklif

Rektörlere manidar teklif.9833
  • Giriş : 03.02.2008 / 08:59:00

AK Parti'li Fırat, 'türbanlıya ders vermem' diyenlere bakın ne teklif etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Türbanlıya ders vermem" diyen öğretim üyelerine, bakın ne teklif etti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Türbanlıya ders vermem" diyen öğretim üyelerine, "Bu hakka sahiptirler. Kendi taleplerine bağlı; yaşları gelmişse emekliliklerini isteyip ayrılabilirler, bunun haricinde de istifa diye bir müessese vardır" sözleriyle tepki gösterdi.

"Üniversitenin yapısı özgürlükçüdür, despotik değildir. Üniversitelerin, yöneticilerin dışındaki çok büyük kesimi, öğretim üyeleri her türlü yasağa karşıdır" diyen Fırat’ın, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Bugün yapılan bir Anayasa Değişikliği. Bunun nerede, hangi kurum tarafından yapılacağı da anayasada belli. TBMM, devletin temel, kurucu gücüdür. Şimdi kalkıp, bu kurumun böyle bir şeyi yapıp yapamayacağını tartışmaya açmak, TBMM’ye ait bir hakkın nasıl kullanılacağı konusu kimsenin haddi ve hakkı değildir.

SAKLANMASINLAR

Hukuk devletlerinde de kurumların görev ve yetkileri belirlenmiştir. Üniversitelerarası Kurul’un hangi konularda yetkili olduğu da kendi yasasında yazıyor. Yaptıklarının o yetkiler içinde olmadığını görüyoruz. Bir kurumun, kuruluşun arkasına sığınarak, saklanarak açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Çünkü bu yasal dayanak gerektirir, orada ise yok. Bu, üniversiteleri yıpratır. Zaten iştirak da yarı yarıya. Üyelerinin yüzde 50’ye yakınının o toplantıda olmadığı görülüyor. 199 kişiden oluşan kurul 102 kişiyle toplanıyorsa, bunun nedeni orada bulunan hocaların düşünmesi gerekir. Toplantı yeter sayısını 2 üye ile aşmanın ne anlama geldiğini de iyi tartmaları gerekir."

ÜYE SAYISI

Türkiye’de 115 devlet ve vakıf üniversitesi bulunduğu için rektör sayısı da 115. Üniversitelerarası Kurul’un da (ÜAK) üniversite temsilcileri ve rektörlerden oluşan toplam 198 üyesi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious