Rektörün makam saltanatı sefası

Rektörün makam saltanatı sefası.13382
  • Giriş : 29.10.2008 / 00:00:00
  • Güncelleme : 28.10.2008 / 21:40:21

Devletin malı deniz... Dumlupınar Üniversitesi rektörü hafta sonu İzmir'e gitmek için makam arabası aldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin, her hafta sonu İzmir'e gitmek için vakıf kaynaklarından 135 bin YTL'ye son model bir Audi marka otomobil aldığı ortaya çıktı.

Bölgesel gazete Akis'in haberine göre, İzmir Alsancak'ta oturan Rektör Önce, Mercedes marka mevcut makam otomobilinin yanı sıra, üniversite vakfınca kurulan 'Özel 30 Ağustos Eğitim Öğretim ve Sağlık Hizmetleri' şirketinin kaynaklarından, bu yılın mart ayında şahsi işlerinde kullanmak için Audi A6 marka son model bir otomobil daha satın aldırttı.
Rektör Önce'nin, Germiyan Kampüsündeki kapalı garajda beklettiği 43 DU 213 plakalı son model bu otomobili hafta sonları İzmir'deki evine gidip gelmek için kullandığı ifade ediliyor. Otomobilin akaryakıt giderleri ile şoförünün hafta sonları İzmir'deki konaklama diğer giderleri ise üniversiteye ait vakıf şirketleri üzerinden karşılanıyor.

İZMİR İÇİN YENİ MAKAM ŞOFÖRÜ MÜ?

Rektör Güner Önce'nin, İzmir'e gitmek ve şahsi işlerinde kullanmak için yeni makam şoförü aldığı da ifade ediliyor. Daha önce işadamı Nafi Güral'ın şoförüyken, iş akdinin fes edildiği öğrenilen Rektör Önce'nin yeni şoförünün ise yine vakfa ait şirket personeli olarak işe alınması dikkat çekiyor.
Rektör Güner Önce'nin eski şoförünün ise alkollü ve tehlikeli araba kullanmaktan İzmir'in Çeşme ilçesinde trafik polislerince ehliyetine el konulduğu belirtiliyor. Ayrıca ehliyetine el konulan bu şoförün, kendisine benzeyen üniversitede çalışan bir çaycının ehliyetini de kullandığı iddia ediliyor.

HER GÜN ESKİŞEHİR'E GİTMESİ DE ELEŞTİRİLMİŞTİ

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) ile Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) 2005 yılında “DPÜ Sayın Rektörüne Açık Mektup” başlığıyla yerel gazetelere tam sayfa ilan vererek; Önce'nin Kütahya'da kalabileceği, hatta Merkez Kampus içerisinde akademik personel için yaptırılan çok lüks evler varken her gün Eskişehir'e makam aracıyla girmesini şöyle eleştirmişlerdi:

Sn. Rektörümüz;

“Biz fiziki ve görsel olarak Türkiye'nin ilk sıralarında yer alan üniversitemizin sizin yönetiminizde ve çok değerli öğretim üyelerinizle birlikte akademik başarıda Türkiye sıralamasında hiç değilse ilk 30 üniversite içinde yer almasını istiyoruz. Bunun olabilmesi için de sizin Eskişehir'de değil, Kütahya'da ikamet etmenizi ve Kütahyalılarla iç içe olmanızı arzu ediyoruz. Zira makam aracınız her gün 400 km., siz de 200 km. yolu kat ederken çok yoruluyorsunuz. Yolculuk esnasında geçen zamanınızı Kütahya'da ve Kütahyalılarla birlikte geçiriyor olsanız, inanıyoruz ki birbirimizi çok daha iyi anlayabileceğiz. Böylece birbirimizi daha iyi tanıyacak, birbirimizle sevgiyi ve dostluğu olduğu kadar, görevleri de paylaşacağız.”

MAKAM ARACINI ÇALDIRMIŞTI

2004 yılının Ağustos ayında Rektör Güner Önce'yi, lacivert renkli Mercedes marka 43 AA 001 plakalı resmi makam otomobiline 43 NH 783 sivil plaka taktırarak makam şoförü tarafından tatilini geçireceği İzmir'in Çeşme ilçesine götürüldü. Dönüşte ise şoför Mehmet Ö., makam otomobilini çaldırmıştı.
Bir süre sonra ise çalınan otomobil polisler tarafından Konya'da bulunarak teslim edilmişti

REKTÖRÜN DAHA ÖNCE GÜNDEME GELMİŞ UYGULAMALARI

Anadolu'nun kalabalık eğitim nüfusu ile dikkat çeken Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin (DPÜ) kayıt döneminde başlattığı sigorta uygulaması tartışma yarattı. Bu uygulamayla bir üniversite ilk kez sigorta sektörüne değişik bir yolla adım attı. Onlarca özel şirket varken kendi sigorta şirketini kuran üniversite, kayıt sırasında öğrencilerden 75-100 YTL arasında ücret karşılığı zorunlu ''ferdi kaza sigortası'' ücreti aldı. Üniversite bir hafta içinde yaklaşık 2.5 – 3 milyon YTL gibi önemli miktarda para topladı. Ayrıca, uguyalama sadece bu döneme özel değil, her yıl yaklaşık 30 bin DPÜ öğrencisine zorunlu olarak sigorta yaptırıyor.

ŞİRKETİN SİVİL ORTAĞI SONRADAN ORTAYA ÇIKTI

Üniversite'nin grup ferdi kaza sigortasını yaptığı şirketin ismi, Dumlupınar Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Şirketi. Sermayesi 25 bin YTL. Şirketin ortakları Yüksek Öğrenim Destekleme ve Sosyal Yardım Derneği, Özel 30 Ağustos Eğitim Öğretim ve Sağlık Hizmetleri ile S.K. isimli bir kişiden oluşuyor. Ancak S.K ismi oldukça önemli. Çünkü bu hem sivil ortak hem de üniversitenin eski üst düzey yöneticilerinden biri. 1994- 2003 yılları arasında Dumlupınar Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığı yapan S.K, şimdi sigorta şirketinin yüzde 10 ortağı.
Yüksek miktardaki sigorta harcından rahatsız olan ve öğrenciler ise YÖK'ün gerekli denetimlerini yapmasını istiyor.

HİÇ BİR ÜNİVERSİTEDE YOK

Öte yandan olayın üzerine giden bölgesel gazete Akis'in Genel Yayın yönetmeni Alaaddin Akkaşoğlu'na göre, ünversitede yaşananlar tam anlamıyla bir skandal. Çünkü hiç bir üniversitenin bu tarz bir uygulama yapmadığını anlatan Akkaşoğlu. kendi yaptıkları bir araştırmayı da şöyle aktarıyor: "Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) yapılan uygulamada öğrenci başına 75 – 100 YTL arasında grup ferdi kaza sigortası alınırken, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü, geçen yıl çeşitli sigorta şirketleri ile protokol imzalayarak, öğrencilerini güven altına almasının ardından kaza geçiren öğrencilere tazminat hakkı verilmesini sağladı. Kişi başına da 4 YTL grup ferdi kaza sigortası ücreti talep edildi. Muğla Üniversitesi'nde eğitim gören 20 bin öğrenciye 4.5 YTL karşılığında üniversite tarafından kaza sigortası yaptırıldı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ise personel maaşlarının yatırılması karşılığında promosyon olarak Garanti Bankası-EUREKO Sigorta ortaklığına AKÜ'ye kayıtlı tüm önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine 25 bin YTL değerinde "Ferdi Kaza Sigortası yaptırıldı. Yani Sigorta nedeniyle öğrencilerin cebinden hiç para çıkmadı. Kütahya'da ise 100 YTL toplandı"

ZORUNLU BİR UYGULAMA DEĞİL

Dumlupınar Üniversites Rektörü Prof. Dr. Güner Önce ise uygulamanı zorunlu olmadığını savunuyor. Öğrenciler ise sigorta yaptırmayanın kayıdının yapılmadığını öne sürüyor. Prof. Önce, iddiaları şöyle yanıtlıyor: “Yüksek Öğrenim Güçlendirme Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı'nın kurduğu ve finanse ettiği Dumlupınar Sigorta ve Aracılık Hizmetleri şirketinde üniversitemizin hiçbir görevlisi ortak bulunmamaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*