Rektörün sözlerine sert tepki

Rektörün sözlerine sert tepki .27350
  • Giriş : 17.12.2007 / 17:51:00

BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Necati Karabay, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu'nun sözlerine sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Necati Karabay, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu'na "Haddini bil" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün YÖK başkanlığına atadığı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın başörtüsü ve özgürlüklerle ilgili demeçlerine İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu'ndan tepki gelmişti.

Hilmioğlu ve bazı rektörler, "Gül kendi gibi birini YÖK başkanlığına atayarak kendinden bekleneni yapmıştır. Türban yasağını kaldırmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Türkiye eğer bir hukuk devleti ise ulema devleti değil ise bu kararlar hepimizi bağlar." demişti.

Fatih Hilmioğlu'nun bu açıklamaları ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Karabay, Hilmioğlu'nun daha önce de AK Parti yüzde 95 oy ile gelse dahi iktidarı vermezler şeklindeki açıklamalarını hatırlattı.

Aynı zamanda avukat olan Kabaray, cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı. "Burası muz cumhuriyeti değildir. Rektör de olsa herkes haddini bilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı YÖK başkanlığına kimi atayacağını bay Hilmioğlu'na mı soracak." ifadelerini kullanan Karabay, Hilmioğlu ile ilgili düşüncelerini de söyledi.

Karabay, "Kim bu Hilmioğlu, İnönü Üniversitesi'ni keyfi yöneten, üniversitemizi bilim yuvası olmaktan çıkarıp kendi marjinal düşüncelerinin ve yasakçı zihniyetinin hakim olduğu bir kurum haline getiren, üniversite ile Malatya kamuoyu arasında aşılmaz duvarlar koyan, işinin ehli ne kadar milliyetçi, demokrat öğrentim görevlisi ve bilim adamı varsa onları üniversiteden kaçıran birisidir." dedi.

Karabay, bütün siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını Malatya denince akla yasaklardan yana olan Rektör Hilmioğlu'nun değil, İsmet Paşa'nın Turgut Özal'ın, Niyazi Mısri'nin hatırlanması yönünde tavır içinde olmaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious