Remzi Gür'e hapis cezası

Remzi Gür'e hapis cezası.10517
  • Giriş : 27.05.2008 / 16:14:00

İş adamı Remzi Gür, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'a “rüşvet vermeye teşebbüs ettiği” iddiasıyla yargılandığı dava sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İş adamı Remzi Gür, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım'a “rüşvet vermeye teşebbüs ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Gür'ün cezasını erteledi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Gür'ün avukatı Bülent Hayri Acar, davaya müdahil olarak katılan Mehmet Yıldırım ve avukatı Şevket Şahap İnce hazır bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Oktay Saday, Gür'ün avukatı Acar'ın duruşma arasında, tanık ifadeleri arasındaki çelişkinin giderilmesi için soruşturmanın genişletilmesi ve yeni tanık dinlenmesi taleplerini içeren dilekçe verdiğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, Acar'ın tanık dinlenmesi yönündeki taleplerini kabul etti.

SALİH KAPUSUZ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada AK Parti Ankara Milletvekilleri Salih Kapusuz sanık tanığı olarak dinlendi.

Kapusuz, dava konusu olayın yaşandığı dönemde AK Parti Grup Başkanvekili olduğunu ifade ederek, Remzi Gür ile bir yemek sırasında Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin TBMM'de yapılacak oylamanın konuşulduğunu anlattı.

CHP'nin söz konusu seçime katılmayacağı yönünde parti grup kararı alıp almadığını merak eden Gür'ün, “Bunu en iyi hemşehrim CHP Milletvekili Mehmet Yıldırım'dan öğreniriz” diyerek, Yıldırım'ı aradığını anlatan Kapusuz, görüşmenin ardından Gür'ün, “grup kararı alınmamış ama onların görüşleri biliniyor; değişiklik olmayacak, katılmayacaklar” değerlendirmesini yaptığını söyledi.

Telefon konuşmasının yanında yapıldığını ve konuşmada sadece CHP'nin seçime ilişkin kararı olup olmadığının sorulduğunu ifade eden Kapusuz, dava konusu sözlerin konuşmada hiç geçmediğini, tarafların başka bir şey konuşmadan telefonu kapattığını kaydetti.

Kapusuz'un ifadesinin ardından söz alan Mehmet Yıldırım, Salih Kapusuz ile grup başkanvekilliği görevi sırasında “sıkı diyalogları” olduğunu belirterek, şu iddialarda bulundu:

“Allah şahit, ufacık hilafım yoktur. CHP'nin grup kararı alıp almadığını Kapusuz da bilir. Gür'ün bunu öğrenmek için beni araması mümkün değil. Gür, benim oyumu talep etti. 'Biz seni seviyoruz. Maddi, manevi ne gerekiyorsa yaparız' dedi. Transfer teklif etti. Bu olayın çıkmasından ben de rahatsızım. Kapusuz, TBMM kulisinde 'seni Kastamonu'da gömeceğiz' dedi. Bana 'akıllı ol' dediler. Doğru beni Kastamonu'da gömdüler, seçilemedim. Ben akıllı olmadım, onurlu oldum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anayasa gereği parti grup kararı alınamaz. CHP'nin böyle bir karar almasının mümkün olmadığını sanığın bilmesi gerekirdi.”
Yıldırım'ın sözleri üzerine söz alan Kapusuz, siyasi partilerin bir kişiyi seçimlerde aday gösterip, göstermemesinin partinin iç meselesi olduğunu ifade ederek, AK Parti'nin hiçbir milletvekilini transfer etmeyi düşünmediğini ve düşünmeyeceğini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Sağıroğlu, dava konusu olayın yeterince açıklığa kavuştuğunu belirterek, soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

Gür'ün avukatı Acar, telefon görüşmelerinde gürültülü bir ortamda bir kişinin kendisini arayan kişiyi sesinden hemen tanımasının zor olduğunu ve bu görüşme üzerine de bazı iddialarda bulunmasının doğru olmadığını savundu. Acar, atılı suçun unsurlarının oluşmadığını ifade ederek, müvekkili Gür'ün beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Oktay Saday, Gür'ün, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “rüşvet” suçunu düzenleyen 252/1. maddesi uyarınca, oy çokluğuyla 4 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı.

Suçun “teşebbüste kaldığı” anlaşıldığından cezada 4'te 3 oranında indirim yapıldığını ve cezanın 1 yıla indirildiğini belirten Saday, sanık Gür'ün “sabıkasız oluşu” nedeniyle de 1 yıllık hapis cezasının 10 aya düşürüldüğünü söyledi.

Mahkeme heyeti, Gür'e verilen 10 aylık hapis cezasının da ertelendiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious