Renault dünya şampiyonluğuna oynuyor

Renault dünya şampiyonluğuna oynuyor.18120
  • Giriş : 30.06.2008 / 21:12:00

Dünyanın en kaliteli Renault fabrikası seçilen Bursa'daki Oyak Renault, şimdi de Renault markasının dünyada en çok üretildiği tesis olma yolunda ilerliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oyak Renault, Clio III ve Grand Tour modellerine Avrupa'dan gelen yoğun talep nedeniyle 2008'de tüm dünyadaki 38 fabrikayı geçerek Fransız markanın üretimde lokomotifi haline gelecek. Oyak Renault böylece Fransa'daki 550 bin adetlik kapasiteye sahip ana fabrika Douai'yi sollamış olacak.

Oyak Renault Bursa'daki fabrikasını gazetecilere gezdirdi. Renault dünyası içinde Bursa'nın üretim kalitesiyle kendini ispatladığını ifade eden Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, 2008'in son çeyreğinde pazara sunalacak Symbol'ün yanı sıra yeni projeler üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Renault'nun "2009 Kontratı" planları doğrultusunda 26 yeni modeli pazara sunacağını ve Avrupa'da 800 bin adetlik ek üretim kapasitesi yaratacağını hatırlatan Tunalıoğlu, "Bu kapasite artışının büyük bir bölümü Türkiye'den karşılandı. Her yeni model projesinde Türkiye ön plana çıkıyor. Yeni model projelerini yürüten mühendisler, üretim Türkiye'de gerçekleşsin diye adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Her türlü ihtiyaca cevap verebilen önemli oyuncu olduk" dedi.

Motor imalatı başlıyor

Tunalıoğlu, kapasitelerini geçen yıl 360 bin adede çıkardıklarını da belirterek, "Bu yıl tam kapasite çalışıp, yaklaşık 364 bin araç üreterek en fazla üretim yapan Renault fabrikası olacağız" dedi. Bursa'da üretilen Clio III ve son olarak Grand Tour modellerine yoğun ilginin olduğunu kaydeden Tunalıoğlu, şu bilgileri verdi: "Grand Tour modelimizi şu an yetiştiremiyoruz. Büyük taleple karşılaştık. Ağustos ayından itibaren Grand Tour'un üretim kapasitesi yüzde 50 artacak. Yıllık 60 bin adetten 90 bine çıkacak. Bizim en büyük avantajımız 3 model, 5 farklı kasayı tek bantta üretmemiz. Dakikada 1 araç bantlardan çıkıyor. 3 vardiya çalışarak günde bin 300 otomobil yapıyoruz. Flexibil olduğumuz için de gelen talebe sıkıntı çekmeden anında cevap verebiliyoruz. Bu sayede 2008'de tüm dünyada en fazla üretim yapan Renault fabrikası Bursa olacak."
Diğer yandan Oyak Renault, K9 adı verilen dizel motor üretimine önümüzdeki günlerde start verecek. K9 projesi ile saatte 74 motor üretilecek. Yıllık motor üretimi dizelle birlikte 459 bin adedi bulacak. Oyak Renault, dizel motorları hem kendi ihtiyacı için kullanacak hem de ihraç edecek.

Renaut dünyasında Oyak Renault'un yeri
* Renault'nun dünyada 38 Renault fabrikası bulunuyor.
* Şirket 2007'de 2.65 milyon araç üretti.
* 1971'de 20 bin "Renault 12" üreten Oyak Renault, geçen yıl 363 bin otomobil, 104 bin motor ve 235 bin vites kutusu üretimi gerçekleştirdi.
* Oyak Renault, 5 kıtada 100'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.
* 2007'de 3.4 milyar dolar ciro yakalayan Oyak Renault, 2.4 milyar dolarlık ihracat geliri yaptı. 10 yılda yapılan ihracat 11.2 milyar dolar oldu.
* 2007'de Bursa'ya 210 milyon dolar yatırım yapıldı.
* Oyak Renault otomobil ihracatının yanı sıra Kolombiya'dan Brezilya'ya kadar diğer 7 Renault fabrikasına parça tedarik ediyor.
* Tesiste 6 bin 600 kişi çalışıyor. Beyaz yakalı sayısı bin 279. Oyak Renault'da çalışanların yaş ortalaması 32.9. Avrupa'daki fabrikalarda ise bu rakam 40-50'lileri buluyor.
* Toplam 109 tedarikçiyle çalışıyor. Bursa'da üretilen otomobillerdeki yerlilik oranı yüzde 55 ile 70 arasında değişiyor.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious