Renk ayrımıyla tüberküloz teşhisi

Renk ayrımıyla tüberküloz teşhisi.49742
  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Mikrobiyolog Doç. Dr. Tanıl Kocagöz, tüberküloz basilini renk ayrımıyla hızlı teşhis etmeye yarayan bir teknik ve cihaz geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı, teşhis süresini iki aydan üç haftaya, teşhis maliyetini de 1000 YTL’den 40 YTL’ye indiren "TK Hızlı Tüberküloz Kültür Sistemi" adı verilen yöntemi, Türkiye’deki 22 tüberküloz bölge laboratuvarına kurmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün az gelişmiş ülkelere de yolladığı bu sistemde, tüberküloz basili içeren tüpler, içinde kamera bulunan cihaza konuluyor. Cihaz, tüplerin rengi sarıya dönünce kod numaralarıyla bilgisayara aktarıyor. Böylece örnekler karışmıyor.

Dünyada her yıl 10 milyon kişi tüberküloza yakalanıyor. Yılda 2,5 milyon kişi de tüberkülozdan ölüyor. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tanıl Kocagöz’ün buluşu, tüberkülozun hızla yayıldığı az gelişmiş ülkeler için de umut oldu. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle proje hazırlandı. Proje kapsamında Süreyyapaşa Göğüs ve Kalp Damar Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim Hastanesi’nin yanı sıra, Samsun ve Sinop’taki hastanelere de hızlı sistem kuruldu.

TÜRKİYE’DE 25 MİLYON

Yıllardır tüberküloz konusunda araştırmalar yapan Doç. Dr. Tanıl Kocagöz, bir tüberküloz hastasının yaklaşık 100 kişiye hastalığı bulaştırabildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Dünya nüfusunun üçte biri taşıyıcı. Türkiye’de de yaklaşık 20-25 milyon taşıyıcının olduğunu düşünüyoruz. Devlet, tüberkülozun tedavisini ücretsiz yapıyor, bu çok büyük bir ekonomik yük. Eğer hastalığı hızlı teşhis edersek, tedavisini de hızla yapabiliriz, yayılmasını önleriz."

Tüberkülozun tedavisinde 6 ay boyunca, 6 ayrı ilacın kesintisiz kullanılması gerekiyor. Dirençli bir basili taşıyan hastanın 6 aylık tedavisi devlete 10 bin YTL’ye mal oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious