Renk körlerine kolaylık

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Renk körleri herhangi bir şart aranmadan, tek gözü olan ya da tek gözüyle görenler de belirli koşulları taşımaları halinde ehliyet sahibi olabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buna göre, kalp yetersizliği olanlar, kalp pili takılı olanlar, tedaviye cevap vermeyen hipertansiyon hastaları ehliyet sahibi olamayacak. Alkol bağımlılarına da ehliyet verilmeyecek.

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelik, sürücü adaylarının ve sürücülerin sahip olmaları gereken sağlık şartlarıyla bazı hastalıkların muayenesine ilişkin esasları düzenleniyor. Yönetmeliğe göre, iki gözü olanlarda bir gözün görmesi 10’da 2’den aşağı olmamak şartıyla her iki gözün görme derecesi toplamı 20’de 10 olanlar (A1), (A2), (B), (F) ve (H) sınıfı, bir gözün görmesi 10’da 6’dan aşağı olmamak şartıyla her iki gözün görme derecesi toplamı 20’de 14 olanlar (C), (D), (E) ve (G) sınıfı ehliyet sahibi olabilecek. Bu şartlara sahip olmayanlar, görme sorununu gözlük ya da lensle gidermesi halinde, araç kullanırken bunları kullanması şartıyla ehliyet alabilecek.

Renk körleri, herhangi bir şart aranmadan ehliyet alabilecek. Gece körlüğü olanlar gün doğumundan bir saat önce, gün batımından bir saat sonra araç kullanabilecek. Alkol bağımlılığı olanlar veya alkollü araç kullanmaktan vazgeçmeyenlere sürücü belgesi verilmeyecek. Geçmişte alkol bağımlılığı olanlar belirgin bir dönem alkol almadıklarını kanıtladıklarında bağımlılık konusunda uzman hekimin fikri ve düzenli tıbbi kontrollerle (B) sınıfı sürücü belgesi alabilecek. Psikotrop (uyuşturucu madde) maddelere bağımlı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli olarak kullananlar sürücü belgesi alamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious