Renklere dikkat! 5 lira diye...

Renklere dikkat! 5 lira diye....8288
  • Giriş : 09.05.2009 / 10:11:00

5 ile 50 lira arasındaki renk benzerliği zaman zaman sıkıntıya sebep oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı fırsatçılar alışveriş esnasında 50 lira veren tüketiciye para üstünü 5 lira üzerinden ödüyor.

Yılbaşından itibaren tedavüle giren Türk Lirası'ndaki değişim tüm hızıyla sürüyor. Ancak 5 ile 50 TL arasındaki renk benzerliği sebebiyle vatandaşın kafası karışıyor. Banknot kullanımında kupür değerinin yanı sıra paranın rengine bakan tüketici ödeme yaparken bazı aksaklıklar yaşayabiliyor. Kâğıt paranın sadece rengi ve rakamına bakan bazı esnaflar ise para üstünü yanlış veriyor. Art niyetli olanlar ise hakim renk ve rakam benzerliği sebebiyle alışverişte 50 TL veren müşterisine 5 lira üstü veriyor. Merkez Bankası ise vatandaşı "Sadece renge bakmayın. Bir banknotu diğer kupürlerden ayıran özellikler kupürler arasındaki boyut farkı, hakim renk, kupür değeri, değişik Atatürk portresi ve banknotların arka yüzünde yer alan portrelerdir." uyarısında bulunuyor.

Bankadan konuya ilişkin yapılan açıklamada tüm özelliklere dikkat edilmesi durumunda kupürlerin karıştırılma gibi bir ihtimalinin olmadığı vurgulanıyor. 5 ve 50 TL'lik kupürlerde hakim renk kahverengi. Diğer 10, 20, 100 ve 200 TL'lik banknotlardaki hakim renk ise birbirinden farklı bulunuyor. 1 Ocak 2009'da tedavüle giren tüm banknotların ön yüzünde Atatürk portresi yer alırken en büyük banknot olan 200 TL'nin arka yüzünde Yunus Emre portresi bulunuyor. 5 TL'nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, 10 TL'nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, 20 TL'nin arka yüzünde Mimar Kemaleddin, 50 TL'nin arka yüzünde Fatma Aliye Hanım, 100 TL'nin arka yüzünde ise Itri bulunuyor.

1 Ocak 2009'dan itibaren vatandaşın cebine girmeye başlayan Türk Lirası kâğıt paraların değişimi büyük ölçüde tamamlandı. Merkez Bankası verilerine göre nisan ayı sonu itibarıyla banknotlardaki dönüşüm oranı tutar olarak yüzde 80'e yaklaştı. YTL'den TL'ye geçiş operasyonunda dört aylık sürede banknotlardaki değişimin beşte dördü tamamlanmış oldu. Böylece piyasadaki TL cinsi kâğıt para miktarı 27 milyar TL'yi aştı. Dolaşımdaki kâğıt para miktarını gösteren emisyon 6 Mayıs tarihi itibarıyla bir önceki güne göre 124 milyon 399,4 bin lira azalarak 33 milyar 990 milyon 333,6 bin lira olarak gerçekleşti. Emisyon hacmi 5 Mayıs Salı günü itibarıyla 34 milyar 114 milyon 733 bin lira düzeyindeydi.�

5 TL'lik banknot

Ön yüzünde Atatürk portresi, portreyi çevreleyen kırmızı ay yıldız motifi ve stilize edilmiş atom motifi bulunuyor. Arka yüzünde bilim tarihçisi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı'nın portresi yer alıyor. Arka yüzde ayrıca bilim tarihindeki bazı önemli olayları sembolize etmek üzere güneş sistemi, atomun yapısı, DNA gibi motifler de kullanıldı. 1913-1993 yılları arasında yaşayan Ord. Prof. Aydın Sayılı, Harvard Üniversitesi'nde ve bilindiği kadarıyla dünyada bilim tarihi alanında verilen ilk doktora derecesinin sahibi.

50 TL'lik banknot

Ön yüzünde Atatürk portresi, portreyi çevreleyen ay yıldız motifi, hokka ve tüy kalem motifi bulunuyor. Arka yüzünde yazar ve felsefeci Fatma Aliye Hanım'ın portresi yer alıyor. Portrenin sol tarafında Aliye Hanım'ın edebiyatçı ve felsefeci kişiliğini vurgulamak üzere hokka, tüy kalem, kâğıt ve kitap motifleri kullanıldı. 1862-1936 yılları arasında yaşayan Fatma Aliye Hanım, Türk edebiyatının ilk kadın yazarlarından biri ve ilk Türk kadın felsefeci.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*