Rent a Car maskesiyle taksicilik

Rent a Car maskesiyle taksicilik.11968
  • Giriş : 07.02.2009 / 11:08:00

İstanbul İl Genel Meclisi Trafik Komisyon Başkanı ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Silahyürekli, konsan taksilerin araba kiralama hizmeti maskesiyle çalıştığını belirterek, çare istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Korsan taksicilerin sayısı son yıllarda oldukça arttı. Korsanlar resmi olarak çalışan taksilerden daha güvenli ve ucuz fiyata taşımacılık yaptıklarına dair reklam yapmayı da ihmal etmiyor ve çevresindekilere kendilerini aramaları için kitapçıklar dahi dağıtıyorlar.

Radyo 7'nin sevilen programcılarından Erkan Koç'un hazırlayıp sunduğu hafta içi hergün 09.00 – 12.00 saatleri arasında yayınlanan Sevgi Pınarı programında Taksici esnafının en büyük sorunu olan korsan taksicilik konuşuldu.

İstanbul İl Genel Meclisi Trafik Komisyon Başkanı ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Silahyürekli'nin stüdyo konuğu olarak katıldığı programda, resmi taksicilerin korsan taksilerden kalan işlerle evlerini geçindirmeye çalıştıklarını, vergilerini ödemeye çalıştıklarını belirten Silahyürekli “Ortada çok büyük bir haksızlık var” dedi ve İstanbul Valisi Sayın Muammer Güner ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Sayın Celalettin Cerrah göreve çağırdı.

Devletten beklentilerini dile getiren Mustafa Silahyürekli taksici esnafının dili oldu. Taksiciliğin kutsiyet sahibi bir meslek olduğunu fakat korsan taşımacılık yüzünden esnafın kan ağladığını, kısıtlı sermayesiyle ailesinin nafakasını çıkarmak için direksiyon sallayan kişi taksicidir dedi. İstanbul polisine bu konuda çok güvendiklerini söyleyen Silahyürekli “çok küçük bir mesele gibi görünen korsan taksi olayı zaman içerisinde dehşet bir boyut kazandı. Hatta ve hatta korsan taksi duraklarının bulunduğu yerlerde yolcu alan resmi taksiciler saldırılara maruz kalır hale geldiler. Yani yavuz hırsız ev sahibini bastırdı. Bugün İstanbul'un neredeyse her semtinde onlarca korsan taksi durağı var. Ve bunlar hiçbir vergi mükellefiyeti olmayan araçlardır. Kapı kapı el ilanı dağıtıp resmi taksilerden daha güvenli ve ucuz olduklarını ifade ediyorlar. İl Genel Meclisinin 2008 yılı Mayıs ayında aldığı bir karar olduğunu belirten İstanbul genelinde korsan taşımacılığın önüne geçilmesi amacıyla oy birliğiyle alınan kararın İçişleri Bakanlığına havalesi olmuştur. İçişleri Bakanlığı hemen bunun akabinde İstanbul'a 4 müfettiş göndermiştir ve bizimle koordineli çalışmışlardır. Hakikaten o zaman bu çalışmanın neticesini görüyorduk. Zaman zaman yinede görüyoruz. Mutlaka kanunda yapılacak ufak değişiklerle korsan taşımacılığın önüne geçilebileceğine inanıyoruz” dedi.

> Rent a car başlığı altında dağıtılan kitapçıklarında sadece cep telefonları yazıyor. Hiçbir sabit telefon yok. Kendi durakları olmasına rağmen adresini de kitapçığa yazmıyorlar.

> Korsan taşımacılık yapan bu insanlar kod sistemiyle çalışıyorlar. Kendi semtlerinde tanıdık binalara dağıtılan bu kitapçıklar sayesinde müşteriler kazanıyorlar. Sonra bu müşterilere kod numarası veriyorlar. Siz kitapçıkta yazan numarayı aradığınızda kodunuzu söylüyorsunuz. Onlar zaten sizi kaydettikleri için nerde oturduğunuzu biliyorlar. Bu şekilde ciddi bir çalışma içerisindeler. Küçük bir yazıhane kurmuşlar, artık müşteriye sıradaki araba şu diyebilecek korkusuzluğa erişmişler ve o bölgede herhangi bir resmi plakalı taksici, gerçek esnaf müşteri almaya kalkarsa şiddet uygulamaya başladılar.

> Şu anda elimde korsan taşımacılık yapan araçlara ait yüzlerce kitapçık var. Polisler bu araçları yakaladığında cezası nedir?

> İşin kötüsü korsan taşımacılığın bir tarifesi de yok. İnsanlara dağıtılan bu kitapçıkların içerisinde yazan tarifeleri belirleme hakkı 5216 sayılı büyükşehir kanununa tabidir. Büyükşehir Belediyesinden başka kimse bu tarifeleri veremez. Bunu belirtmemin sebebi emniyetin yanı sıra belediyede bu konuda harekete geçmeli. Yani kaçırılan verginin dışında, yasal olmayan bir tarifede var işin içinde. Korsan taşımacılığın bugün ki Cezai müeidesi 15 gün araç bağlamak ve az miktarda para cezasıdır.

> Pazartesi gününden itibaren 4 defa korsan taşımacılık yapan araçlara bindim. Neler yaptıklarını öğrenmek için. Hakikaten o kadar cazip bir iş ki hatta düşündüm madem bu iş yapılabiliyor önlem alınmıyor bende bir taksi durağı kurayım. Çünkü durak kuranlar araba başına günde 20 TL para alıyormuş. Durakta 20 araba olsa günde 400 TL eder. Bu ayda 12 bin TL eder. Bu sadece durağı kuran kişinin kazancıdır. Öncelikle bu kişiler yakalanmalı. Hafta içi yayınlarımda Cuma günü bu programı yapacağımı söyledim ve şöyle bir mektup geldi. Korsan taşımacılık yapanlar verdikleri kod numarası sayesinde evinizi bildiği için sizi evden alıp götürdükten sonra iş birliği içinde oldukları hırsızlara ev adresini verip evin soyulabileceği bilgisi veriyorlarmış. Çünkü siz evde yoksunuz ve bu korsan bunu biliyor. Korsan taşımacılık hiçbir şekilde güvenli değil. Arabaya biniyorsunuz 100 m sonra abi ücreti peşin alalım inerken polis falan görür ceza keser diyorlar. Tek bir bayan, mesela eşiniz bindi yolcu olduğu anlaşılmasın diye ön koltuğa oturması isteniyor.

> Bu işi yapanlar hırsızdır. Gayri yasal bir iş yapmaktadırlar. Ekmek çalıyorlar. İnsanların alın teriyle kazandığı ekmeği hırsızlıkla, cebine elini sokup çalarak yaşayan insanlar. Korsan taşımacılığın yeni adıda rent a car.

Taksici esnafının bugün ki sessizliği korkaklığından değil asaletindendir. Önümüzdeki hafta yine Ankara'dayız. Otobüslerle gidiyoruz Ankara'ya. Yine gideceğiz. Buradan söylüyorum 5 bin TL aracı kullanana, 5 bin TL aracın sahibine, 5 bin lira araca binen müşteriye yani 15 bin TL eder. Bu ceza korsan taşımacılığın önünü kesebilir. İhtiyaç sahibi olsanız bile yani elektriğe ihtiyacınız var fakat paranız yok, çaldınız. İhtiyaç sahibi olsanız bile hapse giriyorsunuz. Burada yapılan nedir hırsızlık değil midir? İstanbul'da resmi plakayla çalışan 18.600 taksici var. Ve hepsi vergisini son kuruşuna kadar ödüyor. Fakat 500 TL askeri ücretin olduğu bir ülkede korsan taşımacılık yaparak durak kuran bir kişi tek kuruş vermeden ayda 12 bin TL kazanabiliyor.

> Taksici esnafının birçok sıkıntısı vardı. Akaryakıt, taksimetre ücretleri derken bir de korsan taşımacılık çıktı. Rent a car taksi başlığı altında bu işi yürütüyorlar. Yani polis bu insanları yakaladığında bu kişiler şöyle bir savunma yapabilir mi? “biz rent a car taksiyiz bu yasaldır” deme gibi bir cevabı var mı?

> Rent a car'ın bir açılımı var. Kurabilmeniz için bazı şartları vardır. Belirli yaşta ve sayıda araç olmalı ve bankada belirli bir miktar bloke para olması gerekir. Rent a car başlığı altında korsan taşımacılık yapanların hangisinde bu özellikler var. Rent a car adı altında geçinenler suçüstü olmadığında bir açık yakalamaya çalışıyorlar. Ankara'da neden korsan taksi yok hâlbuki İstanbul tarifesinden daha pahalı.

İstanbul'da MOBESE denilen bir sistemimiz var. Emniyet birimlerinin ve İstanbul büyükşehir Belediyesi'nin inceleme noktasında tam yetkili oldukları bir sistem. Araçları her kavşakta her köşe başında yakalama. Şimdi korsan taşımacılık suçsa ki öyle bu sistemle yakalayabilirler. MOBESE'ler sadece kırmızı ışıkta ceza kesmek için mi kuruldu? Madem korsan taşımacılık yapılabiliyor bizlerde gidip birer zabıta, polis kıyafeti alıp korsan zabıtalık, polislik yapabilir miyiz? Bazıları arz talep diyor böyle bir şey var mı? İstekler imkânlarla sınırlıdır. Herkes her şeyi isteyebilir. Fakat isteklerle imkânlar orantısızsa orada kargaşa, kavga başlar. Şimdi bu insanlar bu işi yapmak istiyor. Fakat buna imkân yok.

Biz esnaf odası olarak emniyet birimlerimizle koordineli çalışabiliriz. Araç temin edebiliriz. Her emniyet görevlimizin yanına yerleri göstermesi adına kendi kurulumuzdan insanlarda gönderebiliriz. Yani araç tahsis edelim, adam tahsis edelim, burada maliyede harekete geçsin bu korsanları bitirelim. Çünkü taksici esnafında bıçak kemiğe dayandı.

Taksici esnafının da isteğimiz müşterilerine saygılı davranmalarını, güzergâh beğenmezlik yapmamalarını ve insanları korsana teşvik etmemelerini istiyoruz.
İstanbul halkından isteğimiz ise korsan taşımacılık yapanların dağıttığı kitapçıklardan ellerine geçmesi durumunda trafik şubelerine başvurmalarını veya İstanbul Taksiciler Esnaf Odasına ulaştırmalarını istiyoruz. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Telefon: 0212 556 57 17

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*